Kościerska Huta. Odkrycie archeologiczne podczas prac przy budowie obwodnicy

piątek, 22 kwietnia 2016 r., 13:05
fot. internet/facebook.com/Muzeum-Ziemi-Kościerskiej

Pozostałości pieca do wypału cegieł, a także i kilkadziesiąt dołów, z których wydobywano glinę ujawnili archeolodzy w Kościerskie Hucie w trakcie prac prowadzonych przy budowie kościerskiej obwodnicy. To kolejne ciekawe odkrycie archeologiczne w okolicach w Kościerzyny, niedawno bowiem na terenie miasta odnaleziono 100-letnią piwnicę z beczkami po piwie.

W ubiegłym tygodniu, podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie budowy obwodnicy Kościerzyny w Kościerskiej Hucie, dokonali dokonali ciekawego odkrycia. Jak dowiadujemy się na facebookowym profilu Muzeum Ziemi Kościerskiej, stanowisko archeologiczne, o którym mowa jest dość duże gdyż obejmuje pozostałości pieca do wypału cegieł oraz kilkadziesiąt dołów, z których wydobywano glinę a później ją urabiano. Na szczególna uwagę zasługuje piec, którego powstanie datuje się na początek XIX wieku. Produkcja cegły w rejonie Kościerskiej Huty i wschodniej części miasta, prowadzona w kilku cegielniach, trwała aż do II poł. XIX w.

- Z licznych źródeł dowiadujemy się, iż na początku XIX wieku w lesie należącym do miasta pracował ceglarz, który miał obowiązek dostarczyć ściśle określoną liczbę cegieł i dachówek. Zapotrzebowanie na ten materiał było ogromne, gdyż na początku XIX wieku w Kościerzynie było zaledwie kilka domów z cegły, zaś do wzniesienia jednego budynku potrzeba ich było od 30 do 50 tysięcy. Warto chociaż skrótowo opisać proces produkcji cegły. Najpierw pozyskiwano glinę, którą poddawano w dołach procesowi dojrzewania (czyli polewania wodą i ugniatania nogami lub specjalnymi narzędziami), następnie glinę formowano w kostki i przenoszono do suszenia, które trwało nawet do czterech tygodni, po wysuszenie kostki poddawano wypałowi w piecu, który trwał (łącznie z wystygnięciem pieca) nawet sześć tygodni. Piec opalany był drewnem, zapewne pochodzącym z kościerskiego lasu, który został w większości wycięty do lat 30. XIX wieku - informuje Muzeum Kościerskiej.

Zdaniem archeologów piec polny z Kościerskiej Huty ze względu na swoja konstrukcję: solidne fundamenty i palenisko, stanowi ewenement na skalę krajową. Z reguły to same cegły przeznaczone do wypału stanowiły element konstrukcyjny pieca.

Po dokonaniu szczegółowej inwentaryzacji i dokumentacji, najcenniejsze artefakty z badanego stanowiska trafią do Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Przypomnijmy, że to już kolejne znalezisko archeologiczne ujawnione w okolicach Kościerzyny, niedawno w centrum Kościerzyny natrafiono na kilkanaście ponad 100-letnich beczek po piwie. Odkryto je w trakcie prac budowlanych z udziałem archeologów. Zabytkowe beczki po piwie mają zasilić zbiory muzeów w Kościerzynie, Bytowie i Gdańsku.

źródło: Muzeum Ziemi Kościerskiej
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.