Chcą poprawić współpracę między szpitalami w Kartuzach i w Kościerzynie

wtorek, 12 kwietnia 2016 r., 13:29
fot. MD-Z

W Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach odbyła się konferencja poświęcona współpracy między szpitalami kościerskim i kartuskim. Uczestniczyli w niej pracownicy i kierownictwo obu placówek, przedstawiciele władz samorządowych oraz poseł Stanisław Lamczyk.

Spotkanie poświęcone było m.in. współpracy w zakresie pacjentów objętych opieką kardiologiczną. Zainicjował je poseł Stanisław Lamczyk.

- Nasza współpraca trwa już 12 lat, rozpoczęła się gdy karetki powiatu kartuskiego wyposażono w system umożliwiający wykonanie badania EKG w domu u pacjenta. Wynik jest wysyłany drogą telefoniczną do szpitala w Kościerzynie, gdzie analizuje go kardiolog. Następnie zespół karetki otrzymuje informacje o wstępnej diagnozie pacjenta, co pozwala na właściwe skierowanie pacjenta. Albo jest kierowany bezpośrednio do szpitala w Kościerzynie, gdzie można przeprowadzić dokładne badania np. wykonać koronarografię albo pacjent jest bezpiecznie transportowany do szpitala w Kartuzach. Ta współpraca trwa od dwunastu lat, chcieliśmy się spotkać i podobnie ułożyć współpracę w zakresie innych dziedzin medycyny - informował Piotr Kurek, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

- Zależy nam na tym, by zacieśnić współpracę w zakresie kardiologii, żeby jeszcze więcej pacjentów przekazywać do specjalistycznego ośrodka kardiologicznego w Kościerzynie nie tylko z karetek, ale też z Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kartuzach. Dzięki temu pacjenci otrzymają szybką i kwalifikowaną pomoc, usprawni to też naszą współpracę - dodał ordynator.

W dyskusji uczestniczyła również Hanna Zych-Cisoń, członek zarządu województwa pomorskiego. Spotkanie było więc okazją do poruszenia wielu innych zagadnień związanych z funkcjonowaniem sektora medycznego. Poruszono m.in. kwestię szpitala w Dzierżążnie, który pełni funkcję oddziału rehabilitacyjnego szpitala w Kościerzynie. Ordynator chirurgii w kartuskim szpitalu dr n. med. Jerzy Ropel zwrócił uwagę na ogromną potrzebę Powiatowego Centrum Zdrowia, jaką jest budowa nowego bloku chirurgicznego. Obecnie trwają prace nad projektem obiektu, szpital planuje starać się o środki unijne na jego budowę.

MD-Z


Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.