Kościerzyna. Zderzenie trzech pojazdów - 17 osób rannych, jedna osoba nie żyje

wtorek, 12 kwietnia 2016 r., 12:58
fot. AL

We wtorek około godziny 10. doszło do wypadku drogowego na ulicy Towarowej w Kościerzynie. Zderzyły się tam trzy pojazdy - dwa busy, którym podróżowało łącznie 18 osób oraz samochód dostawczy, który przewoził butle z gazem. Na skutek zajścia aż 17 osób odniosło obrażenia, a jedna poniosła śmierć na miejscu.

Sześć zastępów straży pożarnej, kilka zespół ratownictwa medycznego oraz policję zadysponowano do poważnego wypadku drogowego z udziałem trzech pojazdów - dwóch busów, którym przewożono 18 osób oraz samochodu dostawczego, w którym znajdowały się butle z gazem propan butan.

- Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu terenu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej osobom poszkodowanym, jak i przeniesienie i zabezpieczenie butli z gazem. W sumie poszkodowanych zostało 18 osób, w tym 10 lekko rannych, 7 ciężko rannych, a jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. W akcji ratowniczej wzięło udział sześć zastępów straży pożarnej - trzy z JRG Kościerzyna oraz OSP Wielki Klincz, OSP Łubiana i OSP Skorzewo - informuje dowódca akcji st. asp. Mariusz Burandt.

Cała akcja trwała niespełna godzinę. Na szczęście był to jedynie scenariusz ćwiczeń ratowniczych.

- Celem tych ćwiczeń jest przede wszystkim koordynacja działań służb ratowniczych w przypadku zdarzenia masowego na terenie miasta, jak doskonalenie umiejętności ratowniczych wszystkich służb. Każda ze służb po otrzymaniu zgłoszenia realizuje swoje procedury. Dzięki takim ćwiczeniom, które odbywamy cyklicznie rokrocznie, w zdarzeniu faktycznym służby radzą sobie bardzo dobrze. Przykładem może być ubiegłoroczny wypadek masowy w Wielkim Podlesiu, gdzie doszło do zderzenia autobusu ze śmieciarką - podkreśla Walenty Narloch, kierownik sekcji ppoż., obronności oraz pełnomocnik ds. informacji niejawnej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.

Służby ratunkowe podczas wtorkowej akcji obserwowali między innymi przedstawiciele departamentów zdrowia oraz administracji i zamówień publicznych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Zwracali oni uwagę na to, jak osoby poszkodowane są transportowane z uszkodzonych pojazdów, jak odbywał się podział pacjentów ze względu na ich stan, co działo się z butlami z gazem oraz jak wyglądała współpraca poszczególnych służb.

W ćwiczeniach wzięli udział: funkcjonariusze PSP Kościerzyna, ochotnicy z Wielkiego Klincza, Skorzewa i Łubiany, zespoły ratownictwa medycznego z Kościerzyny, uczniowie klasy medycznej z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie oraz policja.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.