Prokuratura podsumowuje rok - przestępczość spada, ale nie obyło się bez najcięższych zbrodni

czwartek, 7 kwietnia 2016 r., 09:23
Prokurator Rejonowy w Kościerzynie Mariusz Duszyński Prokurator Rejonowy w Kościerzynie Mariusz Duszyński fot. archiwum/AL

1302 sprawy, w tym dwa zabójstwa, sześć rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, 26 spraw związanych z narkotykami, 20 przestępstw na tle seksualnym, 130 dotyczących kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości, 568 osądzonych osób na podstawie aktów oskarżenia skierowanych przez kościerskich śledczych - tak w wielkim skrócie można podsumować działalność Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie w minionym roku. Wskaźnik skuteczności tutejszych prokuratorów plasuje kościerską placówkę w czołówce prokuratur okręgu gdańskiego.

W 2015 roku do kartuskiej prokuratury wpłynęły 1302 sprawy. Jest to o 418 spraw mniej niż rok wcześniej. Mniejsza ilość spowodowana jest głównie wejściem w życie z dniem 1 lipca 2015 roku nowych przepisów, w myśl, których pewien zakres postępowań realizuje policja. Jak zaznacza jednak szef kościerskiej prokuratury, nie oznacza to, że prokuratorzy mieli mniej pracy. Mimo iż sprawy te nie były rejestrowane w prokuraturze, wymagały wydawania postanowień śledczych między innymi w zakresie zatwierdzania przeszukiwań, czy zwolnień z tajemnicy zawodowej.

W ubiegłym roku na terenie powiatu odnotowano dwie najcięższe zbrodnie - zabójstwa. Nie doszło jednak do żadnych pobić ze skutkiem śmiertelnym, za to wpłynęło aż sześć spraw w związku z rozbojami i wymuszeniami rozbójniczymi. W 2015 roku zanotowano też 20 przestępstw na tle seksualnym. 26 spraw związanych było z posiadaniem narkotyków lub obrotem środków odurzających. Jak dodaje, prokurator Mariusz Duszyński, głównie sprawy dotyczyły posiadania jednej, dwóch działek narkotyków.

W minionym roku na podstawie skierowanych przez kościerskich śledczych aktów oskarżenia, sądy wydały wyroki wobec 568 osób.

Satysfakcjonująca może być spadająca od kilku lat statystyka nietrzeźwych kierujących. W 2012 roku odnotowano 276 przestępstw z w tym zakresie, rok później 209, w 2014 roku 161 spraw, zaś w minionym roku było ich już 130.

- Zauważalny jest wyraźny spadek. Z jednej strony jest to skutek działania policji. Częstsze kontrole powodują, że kierowcy niepewni swojego stanu wolą nie ryzykować i nie wsiadają rano za kierownicę, jeśli wieczorem spożywali alkohol. Myślę, że wynika to też z tego, że przepis ten funkcjonuje już trochę i kierowcy, którzy zdobywają uprawnienia są bardziej odpowiedzialni. Zdają sobie sprawę z tego, że za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości grozi wysoka sankcja. Oczywiście zwiększyła się też świadomość społeczna, że zagrażamy sobie i innym uczestnikom ruchu. Od 18 maja weszła też poprawka do kodeksu karnego, w myśl której środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi minimum 3 lata. Być może ta surowość środka karnego też przemawia do kierowców - mówi szef kościerskiej prokuratury Mariusz Duszyński.

Poza działalnością karną, prokuratorzy prowadzili też postępowania cywilne, a więc głównie kierowanie pozwów wobec sprawców przestępstw i naprawienia szkody, o ile ten wątek nie został ujęty w postępowaniu karnym, a także postępowania administracyjne. Spraw cywilnych do sądu skierowano 89, zaś 30 w postępowaniu administracyjnym. Incydentalnie śledczy występowali też w sprawach nieletnich.

- Nasza prokuratura jest najmniejszą w okręgu gdańskim. Niemniej mamy wysoką skuteczność pod względem ilości spraw zakończonych aktem oskarżenia. Wynosi ona około 50 proc. Jest to jeden z lepszych wyników w okręgu gdańskim. Rejon prokuratury w Kościerzynie na tle innych prokuratur, podobnych do naszej, wypada dobrze i to zarówno pod względem wyników, jak i zagrożenia przestępczością. Jest to zasługa policji oraz prokuratorów, którzy angażują się w swoją pracę i mimo iż jest ich niewielu (w kościerskiej prokuraturze pracuje 7 prokuratorów - przyp. red.), załatwiają bardzo dużo spraw - podsumowuje Prokurator Rejonowy w Kościerzynie, Mariusz Duszyński.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.