Powiat. Ruszył nabór wniosków Rodzina 500+, sprawdź, gdzie go złożyć

piątek, 1 kwietnia 2016 r., 11:43

1 kwietnia rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu Rodzina 500plus. Przypominamy najważniejsze informacje, gdzie można składać wnioski w gminach i drogą internetową. Ministerstwo Rodziny przestrzega również przed oszustami.

Świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dzieci niezależnie od dochodów. Można je też otrzymać na pierwsze dziecko, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego w rodzinie - 1200 zł.

Wniosek przez internet
Wnioski można składać w gminach oraz on-line. Drogą internetową wniosek będzie można złożyć poprzez 4 kanały: bankowość elektroniczną, PUE ZUS, czyli przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP elektroniczną platformę usług administracji publicznej.

Warto pamiętać, że ustalenie i wypłata świadczenia wychowawczego w ramach Programu 500+ następuje w terminie 3 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.

Co ważne, na złożenie wniosku są trzy miesiące, każdy kto złoży je do końca czerwca otrzyma środki z wyrównaniem od 1 kwietnia.

Uważajcie na oszustów
Ministerstwo rodziny przypomina, że za złożenie wniosku nie są pobierane żadne opłaty.

- Nie musimy niczego potwierdzać telefonicznie, mailowo lub SMS-owo. Po złożeniu wniosku na podany przez nas adres mailowy przyjdzie oficjalne potwierdzenie, tzw. Urzędowe Potwierdzenie Przekazania - informuje resort rodziny.

Jednocześnie Ministerstwo przestrzega, by uważać na oszustów

- W ostatnim czasie obserwujemy rosnącą liczbę fałszywych stron, przez które można składać wnioski. Jedyną i oficjalną stroną programu jest rodzina500plus.gov.pl. Dodatkowe informacje znaleźć można też na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Cyfryzacji oraz obywatel.gov.pl. Jedną z bardziej popularnych form oszustw internetowych jest tzw. phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, aby wyłudzić informacje (np. hasła itp.). Pamiętajmy przy składaniu wniosku o tym, że banki nie wysyłają maili lub SMS-ów z prośbą o ujawnienie jakichkolwiek danych (loginu, hasła, numeru karty czy innych tego typu wrażliwych danych). Kolejnym zagrożeniem jest tzw. malware, czyli złośliwe oprogramowanie. Jak można zapobiec takiemu atakowi? Przede wszystkim należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe oraz unikać otwierania załączników niewiadomego pochodzenia - przestrzega ministerstwo.

Gdzie złożyć wniosek w twojej gminie?

Kościerzyna - gmina miejska
Nabór wniosków odbywa się w pokojach 3 i 4 w siedzibie MOPS-u. Interesantów przyjmować będzie sześciu pracowników działu świadczeń oraz pracownicy społeczni, którzy przyjmować będą wnioski od klientów już korzystających ze wsparcia MOPS-u.
Wnioski będą przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach pracy MOPS-u tj. 7.30-15.30. Co ważne, przez pierwsze trzy miesiące dwa razy w tygodniu wnioski przyjmowane będą dłużej. We wtorki i czwartki formularze będzie można oddać w godz. 7.30-19.

Kościerzyna - gmina wiejska
Wnioski w Programie Rodzina 500plus można składać od 1 kwietnia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (osoby o niskich dochodach) i w Urzędzie Gminy Kościerzyna - pokój nr 3 (wnioski na drugie i kolejne dziecko).

Dziemiany
W Dziemianach nabór odbywa się w siedzibie GOPS-u. Wnioski będzie przyjmować 2 pracowników.

Karsin
Formularze o przyznanie świadczenia można składać w dziale świadczeń GOPS-u, który mieści się w budynku szkoły w Karsinie. Wnioski będą przyjmowane przez 3 pracowników.

Lipusz
W Lipuszu nabór odbywa się w ośrodku pomocy. Wnioski przyjmować będzie troje pracowników.

Liniewo
Wnioski przyjmowane są w biurze świadczeń GOPS-u, w budynku urzędu gminy. Wnioski przyjmować będzie troje pracowników.

Nowa Karczma
Nabór odbywa się w dwóch pomieszczeniach ośrodka pomocy. Druki przyjmować będzie troje pracowników placówki, na potrzeby programu zatrudniono nową osobę. Jeśli zainteresowanie mieszkańców będzie duże i będą się tworzyć kolejki, do pomocy oddelegowanych zostanie więcej pracowników.

Stara Kiszewa
Wnioski można składać w dziale świadczeń rodzinnych w siedzibie OPS.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.