Liniewo. Gmina występuje ze Związku Gmin Wierzyca

wtorek, 29 marca 2016 r., 11:57
fot. internet/UG Liniewo

Gmina Liniewo jako pierwsza w powiecie kościerskim postanowiła wystąpić ze Związku Gmin Wierzyca. Jednogłośnie zadecydowali o tym radni samorządu na marcowej sesji rady gminy. Decyzja ta poprzedzona była uchwałą upoważniającą wójta, Mirosława Warczaka, do przeprowadzenia analizy ekonomiczno-prawnej skutków wystąpienia z tegoż związku.

O wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej Związku Gmin Wierzyca pisaliśmy wielokrotnie. Sytuacja jest na tyle poważna, że samorządy go tworzące rozważają możliwość wystąpienia z niego. Jako pierwsza z powiatu kościerskiego ewentualność taką rozważyła w na grudniowej sesji gmina Karsin. Później, w styczniu, także i radni gmin Kościerzyna oraz Liniewo upoważnili swoich wójtów do przeprowadzenia analiz prawno-finansowych skutków wystąpienia z ZG Wierzyca.

Teraz natomiast, na marcowej sesji rady gminy Liniewo podjęto uchwałę w sprawie wystąpienia samorządu ze Związku Gmin Wierzyca. Została ona wprowadzona w porządek obrad na wniosek wójta gminy Liniewo, Mirosława Warczaka

- Nadszedł czas poszukiwania innych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, które będą w mniejszym stopniu obciążały finanse naszych mieszkańców. W opinii wójta i radnych jest to najważniejsze kryterium, które zadecydowało o podjęciu takiej decyzji. Praktycznie z usług Związku Gmin Wierzyca będziemy korzystali do końca bieżącego roku. Do tego czasu należy poszukać tańszego odbiorcy odpadów dla naszej Gminy - czytamy na stronie internetowej liniewskiego magistratu.

Radni gminy Liniewo uchwałę o wyjściu ze Związku Gmin Wierzyca przyjęli jednogłośnie, 15 głosami za.

Pozostałe gminy przeprowadzające analizę: Karsin i Kościerzyna ze Związku Gmin Wierzyca mogłyby wyjść z dniem 1 stycznia 2017 roku, radni uchwały tego dotyczące mogliby podjąć najpóźniej do 30 czerwca bieżącego roku.

źródło: UG Liniewo
oprac. MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.