Podejmij wyzwanie i weź udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

wtorek, 16 lutego 2016 r., 15:58
fot. nadesłane

To wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku odbędzie się w trzech państwach i 83 miastach. 18 marca jej uczestnicy pokonają jedną ze 152 zaplanowanych tras. Jedna z nich będzie wiodła z Dziemian do Wiela.

- Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Wysłuchanie rekolekcji wiekopostnych w kościele to nie są żadne ćwiczenia duchowe. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony - tak o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wypowiadał się jeden z jej uczestników.

- To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się - dzielił się opinią kolejny uczestnik.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to, jak informują organizatorzy, nowa forma duchowości. To wyprawa nocą w milczeniu, z wyjątkowymi rozważaniami, w zmiennych warunkach atmosferycznych, na trasie o długości ok. 40 km.

18 marca w Ekstremalną Drogę Krzyżową ruszą wierni w Dziemianach i 82 innych miejscach w 3 państwach w Europie. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 12 tysięcy osób.

Dziemiański odcinek, nosi nazwę Brązowej Trasy Św. Franciszka z Asyżu, liczy 41 km długości. Biegnie z Dziemian przez Dywan, Przymuszewo, Parzyn, Kaszubę, Leśno, Orlik, Lamk i kończy się w Wielu.

-Trasa jest bezpieczna, z dala od ruchliwych dróg, zalecamy jednak wyposażyć się w elementy odblaskowe, dobre nieprzemakalne buty i okrycie, obowiązkowo latarkę, ewentualnie kijki do nordic walking oraz termos z ciepłym napojem i posiłek.Poinformuj bliskie osoby, że wychodzisz na trasę, daj mapę EDK na wypadek, gdyby trzeba było po Ciebie przyjechać - informują organizatorzy na stronie EDK.

Warto dodać, że do EDK rejon Dziemiany zgłosiły siostry Franciszkanki z Orlika pod przewodnictwem Siostry Przełożonej Prowincjalnej Mirony Turzyńskiej.

Uczestnicy ruszą w drogę nocą z własnoręcznie zrobionym krzyżem, mapą w ręku i rozważaniami, które pobrać będzie można ze strony wydarzenia. Przed wyjściem w trasę, o godz. 20 w kościele św. Antoniego w Dziemianach odprawiona zostanie msza św.

EDK ma charakter długiego indywidualnego przejścia. Uczestnicy mogą poruszać się w grupach, ale nie powinny być one większe niż 10-osobowe.

Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy odbyła się w 2009 r., pomysłodawcą tego wydarzenia jest ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które jest organizatorem m.in. Szlachetnej Paczki.

Więcej informacji można znaleźć na profilu wydarzenia na facebook'u lub na stronie edk.org.pl. Tam również można zgłosić swój udział.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.