Policjanci od afery alkoholowej wracają do służby? WSA uchylił dyscyplinarkę

czwartek, 11 lutego 2016 r., 16:27
fot. archiwum

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję komendanta powiatowego i wojewódzkiego o wymierzeniu trzem kościerskim funkcjonariuszom kary dyscyplinarnej w postaci wydalenia ze służby w związku z domniemanym spożywaniem przez nich alkoholu na terenie komendy. Wyrok jest nieprawomocny, ale zgodnie z orzeczeniem WSA decyzja komendanta nie wywołuje skutków prawnych do momentu uprawomocnienia się wyroku.

Przypomnijmy, że trzej funkcjonariusze - ruchu drogowego i dzielnicowy w połowie maja mieli urządzić sobie "zakrapianą" imprezę na komendzie. Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie telefonicznie został powiadomiony o tym, że jego podwładni spożywają alkohol na terenie komendy. Natychmiast powiadomił o tym wydział kontroli, którego funkcjonariusze niezwłocznie przyjechali na miejsce. W budynku zastano trzech funkcjonariuszy, będących po służbie, od których był wyczuwalny alkohol.

Wszyscy trzej odmówili wykonania badania na zawartość alkoholu. Decyzją komendanta powiatowego zawieszeni zostali w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy. Wobec policjantów wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne oraz postępowanie w sprawie o wykroczenie.

Postępowanie dyscyplinarne zakończyło się decyzją Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie (tamtejsza komenda prowadziła postępowanie dyscyplinarne - przyp. red.) o wymierzeniu funkcjonariuszom kary dyscyplinarnej w postaci wydalenia ze służby. Funkcjonariusze odwołali się od niej do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, który podtrzymał stanowisko komendanta powiatowego. Policjanci zaskarżyli to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten wyrokiem z dnia 21 stycznia uchylił obie decyzje.

Wyrok jest nieprawomocny. Stronom służy skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku po otrzymaniu uzasadnienia wyroku podejmie decyzję, czy będzie zaskarżał postanowienie sądu.

Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzja komendanta nie wywołuje skutków prawnych do czasu uprawomocnienia się wyroku, a to oznacza, że policjanci są w dalszym ciągu w służbie.

Dodajmy, że wobec trzech funkcjonariuszy do kościerskiego sądu skierowano wnioski o ukaranie w sprawie popełnienia przez nich wykroczenia.

Do sprawy będziemy wracać.

AL

kapuś zakapował i on już dobrze wie kto
tereferekuku   sobota, 13 lutego 2016 r., 22:25
Kolejny "sukces" komedianta co to busa nie potrafił biedaczek wypożyczyć ? Tereferekuku, a kto tam zakapował ?
Predator   czwartek, 11 lutego 2016 r., 22:13
brawo. konfident pewnie będzie cierpiał
tereferekuku   czwartek, 11 lutego 2016 r., 19:20