Kościerzyna. "Tęczowa Trójeczka" będzie przedszkolem samorządowym

środa, 27 stycznia 2016 r., 11:46
fot. archiwum

Taką decyzję podjął burmistrz Kościerzyny Michał Majewski. We wtorek odbyło się spotkanie z pracownikami przyszłej placówki samorządowej. Jej dyrektor ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. Pozostałe dwa przedszkola "Bajka" i "Puchatek" będą działały na dotychczasowych zasadach. Będą jednak uiszczać opłatę za dzierżawę obiektów.

Burza wokół trzech największych niepublicznych przedszkoli w Kościerzynie rozpętała się w grudniu. Burmistrz Michał Majewski wręczył dyrektorkom placówek wypowiedzenia wynajmu umów. Dotychczas bowiem obiekty publiczne były oddane im w użyczenie.

Swoją decyzję gospodarz miasta motywował nowelizacją ustawy o systemie oświaty, która po zmianach między innymi gwarantuje przyznanie dzieciom w wieku 3 i 4 lat prawa do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego, przy jednoczesnym nałożeniu na gminy obowiązku zapewnienia miejsca realizacji wychowania przedszkolnego każdemu dziecku 4-letniemu (od dnia 1 września 2015 r.) oraz każdemu dziecku 3-letniemu (od dnia 1 września 2017r.) oraz ograniczenie wysokości opłat pobieranych od rodziców za wychowanie przedszkolne w publicznym przedszkolu.

Plany burmistrza odnośnie przekształcenia jednej z placówki w przedszkole samorządowe, a wobec pozostałych dwóch ogłoszenie konkursu celem wyłonienia osób prowadzących przedszkola spotkały się z krytyką rodziców dzieci uczęszczających do nichi. Ostatecznie Michał Majewski zaniechał przeprowadzenia konkursu, w zamian podjął decyzję, że dotychczasowa "Tęczowa Trójeczka" będzie przedszkolem samorządowym.

We wtorek władze miasta spotkały się z pracownikami tejże placówki. Jak zaznacza urząd, pracownicy nie muszą obawiać się o soje stanowiska pracy. Wręcz przeciwnie dzięki zmianie organu prowadzącego, pedagodzy będą korzystali z przywilejów zawartych w Karcie Nauczyciela. Kadra ma też ulec zwiększeniu. Dyrektor placówki zostanie zaś wyłoniony w drodze konkursu.

Dwa pozostałe niepubliczne przedszkola nadal będą prowadzone na tych samych zasadach, z tymże będą zobowiązana do uiszczania opłaty za dzierżawę obiektu. Zgodnie z rozporządzeniem burmistrza z 19 stycznia br. dla przedszkola "Bajka" stawka wyniesie 5,40 zł netto za metr kwadratowy, zaś "Puchatka" 6 zł netto za metr kwadratowy. Umowy z zarządzającymi placówkami mają obowiązywać do 31 lipca 2017 roku.

Uchwałę odnośnie utworzenia filii przedszkola publicznego w budynku przy ul. Wybickiego (Tęczowa Trójeczka) kościerscy radni mają podjąć w środę.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.