Co nam grozi za nie rozliczenie PIT w terminie

niedziela, 24 stycznia 2016 r., 14:34
fot. nadesłane

Rozliczenie podatkowe PIT dotyczy praktycznie wszystkich podatników. Wiele osób zostawia ten obowiązek na sam koniec okresu rozliczeniowego, a zdarzają się również tacy, którzy z różnych powodów nie złożyli PIT w terminie. Warto poznać kary, jakie za to grożą oraz sposoby na ich uniknięcie.

Jeżeli nie uda nam się złożyć deklaracji w terminie, nie oznacza to, że urząd odrzuci nasz formularz. Fiskus nie ma prawa odmówić przyjęcia złożonej po terminie deklaracji, co więcej, taka deklaracja jest jak najbardziej ważna. Za spóźnienie grożą nam jednak kary finansowe.

Kara grzywny, czy tylko mandat?

Podatnik może zostać ukarany mniejszą lub większą karą finansową za nieterminowe złożenie PIT-u. Wysokość mandatu skarbowego jest ustalana indywidualnie i nie może przekroczyć dwukrotnej wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Jest to kara doraźna, nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez urząd skarbowy. Stosuje się ją wtedy, gdy spóźnimy się ze złożeniem deklaracji, ale należny podatek do zapłaty nie przekracza pięciu minimalnych krajowych brutto.

Innym rodzajem kary jest grzywna. Grozi ona za przestępstwo podatkowe, którym jest złożenie rozliczenia podatkowego po terminie, gdy kwota należnego podatku, jaki mamy do zapłaty, jest wyższa niż pięciokrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W odróżnieniu od mandatu skarbowego, karę grzywny nakłada sąd, a jej wysokość może sięgnąć aż dwudziestokrotności minimalnej krajowej pensji brutto. W 2016 roku jest to 37 tysięcy złotych.

Szansa na uniknięcie kary

Na szczęście dla spóźnialskich, istnieje możliwość umorzenia kary, jeżeli przyznamy się do błędu i szybko poinformujemy o tym nasz urząd skarbowy. Warunkiem do tego jest złożenie tzw. czynnego aktu żalu. Jest to pismo, w którym wyjaśnimy przyczynę, która spowodowała nasze spóźnienie, wraz z dowodem potwierdzającym naszą wersję. Jeżeli było to spowodowane działaniem osób trzecich, prawo nakazuje również wskazać te osoby.

Niestety urzędnicy nie rozpatrzą pozytywnie wniosku o odstąpienie od nałożenia kary, w przypadku, gdy na przykład w ostatnich godzinach składania deklaracji, awarii uległ system komputerowy przyjmujący zeznania. Fiskus wychodzi bowiem z założenia, że podatnik miał wystarczająco dużo czasu wcześniej, by wypełnić swój obowiązek rozliczenia się z podatku.

Inne konsekwencje

Jeżeli osiągnęliśmy w roku podatkowym dochód i w ogóle nie złożyliśmy PIT, czeka nas grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności, gdyż jest to w tym przypadku przestępstwo podatkowe. Jeżeli zatailiśmy jakieś dochody przed fiskusem i zostanie nam to udowodnione, karą może być nawet 75% podatek karny od dochodu.

Warto wiedzieć, że złożenie PIT po terminie wiąże się również z niemożnością rozliczenia się ze współmałżonkiem. Nie można także przekazać jednego procenta swojego podatku na cele Organizacji Pożytku Publicznego.

Źródło: http://urzadskarbowy24.pl/co-grozi-za-zlozenie-pit-po-terminie/

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.