Kiedy opłaca się podpiwniczyć dom?

poniedziałek, 18 stycznia 2016 r., 12:20
fot. nadesłane

Realizacja piwnicy podnosi koszty budowy domu o około 30 procent. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów, dążąc do optymalizacji kosztów budowy, rezygnuje z podziemnej kondygnacji. Jednak w niektórych sytuacjach realizacja podpiwniczenia może się opłacać.

Przed laty prawie każdy dom jednorodzinny posiadał piwnicę. Budowano ją przede wszystkim jako zaplecze gospodarcze. Dzisiaj częściej się z niej rezygnuje. Pomieszczenia pomocnicze i gospodarcze rozmieszcza się w całym domu, a z osobno wydzielonej kotłowni, jeśli nie jest koniecznie wymagana w związku z rodzajem instalacji, rezygnuje się. Piwnica nie jest więc niezbędna. Ale oczywiście może się przydać. W określonych warunkach wydaje się wręcz wskazana. Tak jest w przypadku bardzo małych działek, na których może powstać budynek o ograniczonej powierzchni zabudowy i gdzie nie ma miejsca na garaż. Takich, na których rozbudowę domu wzwyż ograniczają zapisy zawarte w planie miejscowym lub warunkach zabudowy. Piwnica stanowi wówczas ratunek. Można w niej zaprojektować garaż i przenieść do niej pomieszczenia gospodarcze czy też zaplanować dodatkowe pokoje rekreacyjne.

Atrakcyjne warunki dla budowy domu z piwnicą stwarza działka znajdująca się na zboczu. Takie usytuowanie warto wykorzystać, pozwala bowiem na osiągnięcie interesujących efektów użytkowych. Jeśli różnica poziomów terenu wynosi co najmniej 1,5 m, podpiwniczenie z jednej strony może zostać oświetlone w sposób naturalny. Pokoje z oknami można przeznaczyć na przykład na cele rekreacyjne, a w tych umieszczonych z drugiej strony i pozbawionych okien - utworzyć zaplecze gospodarcze.

W świetle prawa wysokość pomieszczeń technicznych w piwnicy powinna wynosić 2 m, chyba że szczegółowe przepisy stawiają inne wymagania. Jeśli zatem w piwnicy ma być umieszczona kotłownia z piecem na paliwo stałe lub gazowe, musi spełniać kryteria określone dla takich pomieszczeń. W piwnicy można też urządzić pomieszczenia rekreacyjne, a nawet mieszkalne. W przypadku tych ostatnich wymagania są jednak dosyć trudne do spełnienia (np. ich wysokość musi wynosić 2,5 m). Pomieszczenia piwniczne łatwiej dostosować do czasowego pobytu (do 4 godzin dziennie) i urządzić w nich na przykład domową siłownię lub pokój wypoczynkowy.

Interesującym rozwiązaniem może także okazać się realizacja częściowego podpiwniczenia. Gdy w projekcie gotowym nie zaplanowano odrębnego pomieszczenia na kotłownię, nie przewidziano również piwnicy, a inwestorzy chcą zainstalować piec na paliwo stałe, na etapie adaptacji można zaprojektować częściowe podpiwniczenie. Nie będzie aż tak kosztowne, jak budowa piwnicy pod całym budynkiem, a rozwiąże problem z umiejscowieniem kotłowni.

Planując budowę domu z piwnicą, nie można zapomnieć o sprawdzeniu warunków geotechnicznych dotyczącego terenu, na którym ma stanąć budynek. Koszt i trudność wykonania piwnicy wzrosną, jeśli zbyt wysoki okaże się poziom wód gruntowych. Nowoczesne metody pozwalają wykonać podpiwniczenie w praktycznie każdych warunkach gruntowo-wodnych, w szczególnie trudnych przypadkach barierą jednak mogą okazać się koszty.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.