Bądź ostrożny podczas użytkowania fajerwerków

wtorek, 29 grudnia 2015 r., 09:36
fot. internet

Jak co roku, w ostatni dzień grudnia, równo o godzinie 24. całe niebo pokryte jest kolorowymi fajerwerkami. Tak z pewnością będzie też w czwartek. Z racji licznych imprez sylwestrowych kościerska policja apeluje o zachowanie ostrożności podczas pokazu fajerwerków.

Niedługo nad naszymi głowami będą rozbłyskiwały kolorowe fajerwerki. Jednak oprócz pięknego widoku, okoliczność ta wiąże ze sobą też liczne niebezpieczeństwa. Jednak, aby uchronić się od nich, należy dostosować się do kilku zasad. Kościerska policja apeluje o zachowanie ostrożności w tym dniu.

Fajerwerki należy kupować tylko i wyłącznie stoiskach, które wystawiają paragony zakupu i które są zarejestrowane. Zakupiony produkt powinien zawierać wewnątrz instrukcję obsługi i bezpieczeństwa w języku zrozumiałym dla każdego.

- Dzieci nie powinny mieć nic wspólnego z fajerwerkami. Począwszy od ich zakupu, a skończywszy na ich eksploatacji i sprzątaniu - mówi Piotr Kwidziński, rzecznik kościerskiej policji.

W żadnym wypadku nie należy umieszczać fajerwerków w butelce, bowiem nie można uznać jej za stabilne i bezpieczne podłoże. W każdej chwili może się ona przewrócić, a tym samym raca może zmienić kierunek lotu. Aby zapobiec noworocznej tragedii do pokazu fajerwerków wykorzystuje się rurki. Należy je tak wbić w ziemię, by fajerwerki były ustawione na stabilnym podłożu. Rurki nadają odpowiedni kierunek lotu fajerwerkom oraz gwarantują to, że nie przewrócą się.

Podczas pokazów należy zachować szczególną ostrożność. Tego typu wyroby pirotechniczne powinna obsługiwać osoba dorosła i trzeźwa.

- Pokaz fajerwerków nie może być realizowany w pobliżu dużych skupisk ludzi. Powinny odbywać się z dala od osób starszych oraz zwierząt - dodaje Piotr Kwidziński.

Nigdy nie można też odpalać lodu, czyli fajerwerki, która nie wystrzeliła w powietrze. Pozostałości po całym pokazie sztucznych ogni należy usunąć z powierzchni ziemi. W żadnym wypadku nie można wrzucać ich do pieca. Należy je zebrać i umieścić w specjalnym koszu, którym potem zamie się firma wywożąca śmieci.

Jeżeli będziemy przestrzegać wyżej wymienionych wskazówek to Nowy Rok 2016 z pewnością przywitamy z uśmiechem na twarzy. A zabawa sylwestrowa zakończona pomyślne zostanie w naszej pamięci na długo.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.