Gm. Kościerzyna. Radni niejednomyślni, ale budżet 2016 uchwalony

piątek, 18 grudnia 2015 r., 12:47
fot. AL

Stosunkiem głosów 12 "za", jeden przeciw, przy dwóch wstrzymujących radni gminy Kościerzyna uchwalili w piątek przyszłoroczny budżet. Dochody samorządu zaplanowano na kwotę 51.008.578 zł, wydatki na poziomie 50.656.578 zł, w tym 7.379.385 zł z przeznaczeniem na inwestycję. Rok 2016 ma też zakończyć się nadwyżką w wysokości 352.000 zł.

Bez dyskusji, a jedynie z uwagą dotyczącą wydatków na rzecz Związku Gmin Wierzyca, w piątek przyjęto budżet gminy Kościerzyna na rok 2016, w którym ponad 14 proc. ogółu wydatków mają stanowić nakłady poniesione na inwestycje. Na ten cel samorząd zaplanował bowiem kwotę 7.379.385 zł.

Wśród najważniejszych zaplanowanych zadań wymienia się rozbudowę kanalizacji na terenie gminy, modernizację ujęcia wody w Wielkim Klinczu, szereg inwestycji drogowych, budowę sali gimnastycznej w Kaliskach, budowę boisk sportowych przy szkołach w Wielkim Podlesiu, Nowym Klinczu, Wąglikowicach, Łubianie i Skorzewie, budowie sali wiejskiej w Małym Klinczu, czy infrastruktury na szlakach turystyki pieszej, rowerowej, konnej, wodnej i narciarstwa biegowego.

Tę propozycję w pełni zaakceptowało 12 radnych, którzy opowiedzieli się za przyszłorocznym prowizorium budżetowym. Jeden z radnych zagłosował przeciwko, zaś dwóch wstrzymało się od głosu.

- Chciałbym podziękować radnym za przyjęcie budżetu na 2016 rok. Wszyscy wiemy, że potrzeb inwestycyjnych, które wynikają ze złożonych wniosków przez radnych, sołtysów, jest bardzo wiele. Kwestia wyboru, które mają być realizowane w pierwszej kolejności, staje przed radą i wójtem. Nie jest to na pewno łatwa sprawa - mówił wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski.

- Plany inwestycyjne na przyszły rok dotyczą kilku ważnych aspektów. Po pierwsze budowy dróg. Z roku na rok zwiększamy nakładamy, które ponosimy na modernizację dróg. Ponadto będziemy kontynuować budowę kanalizacji. Chcemy rozpocząć budowę pięciu boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią, sali gimnastycznej w Kaliskach, sali wiejskiej w Małym Klinczu, czy realizować projekt termomodernizacji 11 obiektów użyteczności publicznej - dodawał.

Wszystko wskazuje też na to, że gmina Kościerzyna po raz kolejny będzie miała do rozdysponowania dodatkową pulę środków, a więc nadwyżkę budżetową.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.