Amway to nie tylko sprzedaż. Działania CSR amerykańskiego giganta

środa, 25 listopada 2015 r., 09:22
fot. nadesłane

Firma to nie tylko poziom sprzedaży i rozpoznawalność na rynku. Tym, co z przedsiębiorstwa czyni uznaną, a przede wszystkim lubianą markę, jest jej zaangażowanie społeczne. Jedna z globalnych firm, których działania CSR są powszechnie doceniane, to Amway.

CSR - co to takiego?

CSR, z ang. Corporate Social Responsibility, to społeczna odpowiedzialność biznesu, która nasuwa klientom prosty wniosek - przedsiębiorstwo, którego produkty lub usługi wybierają, dba nie tylko o poziom sprzedaży, ale także o otaczające je środowisko społeczne czy naturalne. Taki sposób postrzegania firm prowadzących działania CSR potwierdza zresztą badanie, które przeprowadzono w marcu 2012 roku na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Na pytanie o to, jakie trzy najważniejsze korzyści przynoszą firmom działania CSR, prawie 75% badanych polskich przedsiębiorstw wskazało na pozytywny wizerunek. Co oczywiste, przyjazne postrzeganie firmy wpływa także na lojalność jej klientów.

Przykłady działań CSR w małych i dużych biznesach

Jakie działania zaliczane są zatem do CSR? Tak naprawdę nawet najmniejsze biznesy mogą być społecznie zaangażowane - niewielkie gabinety weterynaryjne, zbierające koce na zimę, którymi pracownicy schronisk ocieplą psie budy, wykazują pozytywne działanie, podobnie jak niewielkie sklepy czy punkty usługowe zbierające plastikowe nakrętki dla chorych dzieci. W działalność prospołeczną angażują się jednak także najwięksi - IKEA od lat wspiera działania UNICEF-u, oddając organizacji 1 euro uzyskane ze sprzedaży każdej maskotki na całym świecie. Sieć dyskontów spożywczych LIDL w ramach akcji "W trosce o lepsze jutro" wdrożyła wytyczne dotyczące gospodarki odpadami - firmie udaje się odzyskać prawie 100% tworzyw sztucznych i papieru ze zbiorczych opakowań. Poza tym w 2014 roku w sklepach LIDL zebrano około 12 tysięcy ton zużytych baterii.

Działania CSR prowadzone przez Amway

Amway to kolejna prężna marka, która w pełni wywiązuje się z oczekiwań, jakie otoczenie stawia przed biznesem zaangażowanym społecznie. Wśród największych akcji prowadzonych przez firmę wymienić można chociażby "One by One" - akcję pomocy dzieciom realizowaną na wiele sposobów. Między innymi były to programy realizowane wspólnie z UNICEF-em, polegające na ofiarowaniu dzieciom na całym świecie szczepionek, a także dostępu do edukacji. W ramach kampanii współpracujący z firmą przedsiębiorcy oraz pracownicy wszystkich szczebli nieustannie od 2003 roku wspierają najmłodszych, co przyniosło wymierny rezultat - poprawy sytuacji życiowej jak do tej pory ponad 10 milionów dzieci. Amway przekazuje fundusze, które udało się zebrać, m.in. poprzez darowizny, sprzedaż specjalnych znaczków i zbiórek pieniężnych przeprowadzanych przez jego partnerów biznesowych. Na tym jednak nie kończy się zaangażowanie w naukę najmłodszych. W Turcji przy wsparciu firmy wraz z władzami lokalnymi wybudowano przedszkola. Środki na ten cel udało się pozyskać dzięki sprzedaży znaczków z podobiznami dzieci różnych narodowości. Akcję przeprowadzali wolontariusze w całej Europie. Równie szlachetny cel ma kampania Tutudesks, w którą zaangażowali się m.in. Amway, Amazon i Deloitte. Hasło, które przyświeca tej akcji, brzmi: "20 milionów biurek dla 20 milionów dzieci do roku 2020". Program opiera się na prostym założeniu, że dziecko, które nie ma dostępu do biurka, najprawdopodobniej nigdy nie nauczy się ani czytać, ani pisać. Afrykańskie szkoły, w których problem jest szczególnie widoczny, wyposaża się w nietypowe mobilne biurka, które każdemu z uczniów będą towarzyszyć na wszystkich poziomach edukacji. Pomoc otrzymało do tej pory ponad 1,3 miliona dzieci uczących się w 3 tysiącach szkół w Afryce Subsaharyjskiej.

Wsparcie Amway nie ominęło również polskich dzieci. Firma współpracowała z Fundacją "Akogo?", którą założyła aktorka Ewa Błaszczyk po tym, jak jej córka zapadła w śpiączkę. Przedsiębiorstwo udzieliło finansowego wsparcia budowie Kliniki Budzik, w której dzięki wysiłkom lekarzy i rehabilitantów w pierwszych dwóch latach działalności (w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2015) udało się wybudzić ze śpiączki 21 małych pacjentów. Amway po roku współpracy z Fundacją "Akogo?" wyszedł również z inicjatywą przeprowadzenia bezpłatnych warsztatów pierwszej pomocy "Pomóż dziecko, gdy się zakrztusi", będących częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, która dotyczyła pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń.

Społeczna odpowiedzialność biznesu przynosi ogromne korzyści obu stronom. Firmy, które prowadzą działania CSR, cieszą się pozytywnym wizerunkiem i zaufaniem swoich klientów, z kolei społeczność czy środowisko naturalne zyskuje na wsparciu, jakiego udziela przedsiębiorstwo. Lepiej wyposażone afrykańskie szkoły, recykling tworzyw sztucznych czy zaangażowanie w ochronę zdrowia dzieci to najlepsze przykłady takich działań. Więcej o działaniach CSR prowadzonych przez wielkie firmy poczytasz tutaj: http://www.wprost.pl/ar/524055/Amway-Citi-Handlowy-IKEA-pomyslowe-dzialania-CSR-w-sluzbie-spoleczenstwu/.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.