Weekend ze strongmanami, disco polo, Rajdem Weteranów i Donatanem & Cleo

środa, 29 lipca 2015 r., 16:56

Dni Dziemian z Mistrzostwami Koszenia Zboża Metodą Tradycyjną, festiwalem disco polo i strogmanami, Festiwal Folkowy z Donatanem & Cleo, rekonstrukcja Powstania Warszawskiego, czy Rajd Weteranów - między innymi takie atrakcje na nadchodzący weekend przygotowano dla wszystkich spędzających go w powiecie kościerskim.

W ten weekend będzie miała miejsce dwudniowa impreza nazywana Festiwalem Folkowym. W sobotę na scenie Rynku miasta w Kościerzynie wystąpią Krystyna Stańko z zespołem i Zgrywance, których będziemy mogli podziwiać od godziny 18. Natomiast gwiazdą wieczoru będzie Donatan & Cleo znani głównie z przeboju "My Słowianie". Nie zabraknie również jarmarku, na którym będzie można podziwiać rękodzieła ludowe. Z kolei w niedzielę o godzinie 18. sceną zawładnie Paweł Ruszkiewicz.

Kolejną imprezą, która będzie miała miejsce w sobotę nosi hasło Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego 1944. Spotkanie jest organizowane akurat w tym dniu, ponieważ w sobotę przypada 71 rocznica Powstania Warszawskiego. Na scenie Rynku miasta w Kościerzynie będziemy mogli przyjrzeć się inscenizacji w wykonaniu harcerzy, która nastąpi tuż po uczczeniu minutą ciszy godziny "W", czyli o 17. Ta sama akcja odbędzie się nieco później Łubianie o godzinie 19.

Sobotę będzie można rozpocząć na świeżym powietrzu. W Lipie odbędą się XIV Zawody Wędkarskie. Turniej "Złotej Rybki Jeziora Wdzydzkiego" rozpocznie się o godzinie 9., jednakże wcześniej należy odnotować swój udział w bosmancie. Uczestnicy będą mogli łowić do godziny 15. potem nastapi ważenie ryb i uroczyste wręczenie nagród. Zawodnicy muszą mieć wykupione zezwolenie na wędkowanie oraz ważną kartę wędkarską.

W tym samym czasie od godziny 11. odbędą się I Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną w Dziemianach na parkingu przy stacji paliw Moya. Drużyny, które będą chciały wziąć udział w turnieju muszą zgłosić swoje uczestnictwo do godziny 10. Zawody będą się odbywały na polu porośniętym żytem. Znaczenie będzie miał również fakt, czy zawodnik ma na sobie tradycyjny strój żniwiarza za co będą dodatkowe punkty. Miejsce startu będzie przydzielane uczestnikom losowo. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia zboża. Organizatorzy również chcą przywrócić atmosferę zabawy i swoistej rywalizacji pomiędzy kosiarzami, która miała miejsce kiedyś podczas żniw. Zawody zostaną rozegrane w dwóch kategoriach o tytuł Mistrza Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną i " O Wójtowa Kosę"-dla zaproszonych gości. Z kolei przy amfiteatrze rozpocznie się "Dzień Dziemian". Od godziny 16. będziemy mogli podziwiać umiejętności kaszubskich siłaczy. O tytuł najsilniejszego zawalczą Sławomir Toczek, Bartłomiej Bąk, Marcin Wlizło, Maciej Hirsz, Krzysztof Schabowski oraz Przemysław Brzoza. Wieczorem publiczność rozgrzeją zespoły, które zaserwują muzykę disco polo. Na scenie wystąpią takie grupy jak: Skaner, Casandra, Casanova. Nie zabraknie również pokazu sztucznych ogni, czy zabawy dyskotekowej pod chmurką z Radiem Weekend do późnych godzin nocnych.

Z kolei po południu na parkingu przy jeziorze Wilewskim rozpocznie się IV Karsiński Rajd Weteranów Szos. Zgłoszenia uczestników przyjmowane są w godzinach od 11. do 13. w biurze, które znajduje się na parkingu przy jeziorze Wielewskim. Impreza oficjalnie rozpocznie się o godzinie 12.45. O 13. natomiast pojazdy ruszą w trasę, która obejmuje Wiele-Karsin-Wiele. Powrót samochodów szacuje się na godzinę 14. Zaraz po tym dzieci wezmą udział w "Spotkaniu ze światem magii", liczne konkursy oraz gry i zabawy. Do 16. każdy będzie mógł oddać głos na wybrany pojazd. Po policzeniu głosów nastąpi uroczyste wręczenie nagród osobom, które uczestniczyły w rajdzie.

Natomiast we Wdzydzach Kiszewskich odbędzie się festyn rekreacyjno - sportowy na plaży gminnej. Od godziny 17. dzieci będą mogły wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Odbędzie się również koncert zespołu szanty "Kubryk" z Ustki i zabawa taneczna.

Z kolei o 18.30 będziemy mogli uczestniczyć w XIII Letnim Spotkaniu z Nauką i IV Oranżerii Naukowej dla Najmłodszych. Pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej. Spotkania organizowane są w lipcu i sierpniu w każdą sobotę. Miejscem spotkania jest Czarlino - Skoczkowo koło Wąglikowic - Ośrodek Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.