Nie daj się oszukać - sprawdź paragon!

środa, 29 lipca 2015 r., 14:52
fot. nadesłane/US Kartuzy

Od wielu lat Ministerstwo Finansów realizuje działania pod hasłem "Weź paragon". Teraz wystartowało z kolejną akcją, będącą kontynuacją tych działań, czyli: "Nie daj się oszukać- Sprawdź paragon."

Prowadzone dotychczas działania edukacyjno- informacyjne miały uświadomić społeczeństwu, to że nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy nie ewidencjonują sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej oddziałują negatywnie na kondycję społeczeństwa, ponieważ do budżetu nie trafiają środki niezbędne na realizowanie usług finansowanych przez Państwo, takich jak: drogi, szkoły, przedszkola, czy służba zdrowia.

Kolejna odsłona akcji paragonowej ma uczulić społeczeństwo na stosowanie paragonów niefiskalnych przez podmioty zobowiązane do ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obecna akcja koncentruje się na uświadomieniu różnicy pomiędzy paragonem fiskalnym, a niefiskalnym oraz na branży gastronomicznej, w której często występuje zjawisko wydawania niefiskalnego paragonu, tak zwanego rachunku kelnerskiego. W przypadku wystawienia paragonu niefiskalnego wartość podatku z reguły jest pobierana od konsumenta, który ostatecznie płaci podatek w cenie towaru lub usługi, ale nie trafia on do budżetu Państwa lecz do "kieszeni" sprzedawcy.

Chcąc mieć pewność, że pieniądze trafią do budżetu, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy trzeba sprawdzić, czy został wydany przez sprzedawcę paragon fiskalny.

Każdy paragon fiskalny zawiera charakterystyczne elementy, takie jak:
- centralnie umieszczony napis paragon fiskalny,
- NIP wystawcy, jego nazwę i adres,
- nazwę towaru lub świadczonej usługi,
- cenę,
- logo i numer unikatowy kasy.

nadesłane:US Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.