Weekend z muzyką szantową, disco polo i koszeniem zboża

czwartek, 23 lipca 2015 r., 12:39

Tym razem na scenach powiatu kościerskiego zagoszczą między innymi szanty i disco polo. Przed nami bowiem XI Festiwal Piosenki Żeglarskiej Burczybas oraz Dni Lipusza. W Dziemianach z kolei odbędą się I Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną. To jednak tylko niektóre z wielu imprez, które zaplanowano na najbliższy weekend.

W piątek rusza XI Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Burczybas". Podczas festiwalu piosenki szantowej będziemy mogli usłyszeć Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", "Cztery REFY" i "Poszedłem na Dziób". Start o godzinie 19. we Wdzydzach Kiszewskich na Scenie Letniej przy Centrum Usług Turystycznych.

Przed nami również dwudniowe święto Dni Lipusza z Festiwalem Kajakowym. Sobotnie spotkanie otworzy ogólnopolska impreza biegowa "Kaszuby Biegają" o godzinie 16. na stadionie sportowym w Lipuszu. Później odbędzie się także Master Class Zumba i wybory Małej Miss Lata. Nie zabraknie też gier i zabaw dla najmłodszych. Między innymi będziemy mogli przyjrzeć się pokazowi żonglerki piłkarskiej w wykonaniu Dawida Krzyżowskiego. Wieczorem Lipusz pochłoną rytmy disco polo z zespołem Skaner, a także zabawa taneczna z zespołem Andaro. Niedzielny dzień świętowania rozpocznie zbiórka krwi na placu OSP Lipusz, gdzie zostanie podstawiony specjalny autokar w godzinach od 9. do 13. Nieco później, bo o godzinie 16. nad jeziorem Skrzynki Duże odbędzie się Festiwal Kajakowy. Spotkanie urozmaici teatrzyk dla dzieci pt. "Wilk i Zając na wakacjach". Odbędą się również zawody kajakowe i spływ kajakowy rzeką Wdą (Lipusz-Płocice). Wieczór zakończy występ Kabaretu Pod Napięciem, który przewidziany jest na godzinę 19.

W sobotę natomiast odbędą się XVI Regaty o Puchar Stolema, które co roku przyciągają wszystkich, miłośników żeglarstwa przy przystani "U Grzegorza". Impreza zaliczana jest do Pucharu Jezior Wdzydzkich, a rozpoczyna się o godzinie 19. Rano również nie zabraknie atrakcji. Dla wszystkich dzieci, które lubią aktywnie spędzać czas organizowane są zajęcia sportowo - rekreacyjne. Miejscem spotkania jest Stadion Miejski w Kościerzynie. Zajęcia trwają w godzinach od 10. do 12. W sobotnie przedpołudnie również rusza kolejne spotkanie z cyklu "marsz z kijkami". W spotkaniu może wziąć udział każdy, bez względu na wiek czy stopień zaawansowania. Miejscem zebrania wszystkich chętnych jest Centrum Kultury Kaszubskiej " Strzelnica" w Kościerzynie o godzinie 10.

Nieco później, bo o godzinie 11. odbędą się I Mistrzostwa Polski w Koszeniu Zboża Metodą Tradycyjną w Dziemianach na parkingu przy stacji paliw Moya. Drużyny, które będą chciały wziąć udział w turnieju muszą zgłosić swoje uczestnictwo do godziny 10. Zawody będą się odbywały na polu porośniętym żytem. Znaczenie będzie miał również fakt, czy zawodnik ma na sobie tradycyjny strój żniwiarza za co będą dodatkowe punkty. Miejsce startu będzie przydzielane uczestnikom losowo. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia zboża. Organizatorzy również chcą przywrócić atmosferę zabawy i swoistej rywalizacji pomiędzy kosiarzami, która miała miejsce kiedyś podczas żniw.

Z kolei o 18.30 będziemy mogli uczestniczyć w XIII Letnim Spotkaniu z Nauką i IV Oranżerii Naukowej dla Najmłodszych. Pozwalają nie tylko poszerzyć wiedzę, ale również nawiązać bezpośredni kontakt z wybitnymi przedstawicielami nauki polskiej. Spotkania organizowane są w lipcu i sierpniu w każdą sobotę. Miejscem spotkania jest Czarlino - Skoczkowo koło Wąglikowic - Ośrodek Pracy Twórczej Instytutu Budownictwa Wodnego PAN. Natomiast w Trzebuniu o tej samej porze rozpocznie się Festyn Rodzinny na placu przy Remizie OSP. Nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Mnóstwo gier i zabaw, a także słodkie upominki i wata cukrowa. Będzie można również skosztować tradycyjnej grochówki. Zabawę taneczną zagwarantuje zespół "Premium".

W niedzielę startuje Festyn Ekologiczny w Orle od godziny 14. Program przewiduje wiele konkursów między innymi z wiedzy ekologicznej. Będą też konkursy plastyczne i muzyczne. Każdy będzie miał możliwość pomiaru ciśnienia krwi, a także skosztować tradycyjnego bigosu. Wszyscy będą mogli się przyjrzeć drapieżnym ptakom. Przed publicznością wystąpią zespoły lokalne i zespół disco polo Voyager. Zabawa potrwa do godziny 22.

Martyna Cichosz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.