Kościerzyna. Nowy plac wokół pomnika Józefa Wybickiego we wrześniu

poniedziałek, 13 lipca 2015 r., 15:08
fot. da

Miasto Kościerzyna wyłoniło już wykonawcę nowego projektu rewitalizacji placu przy pomniku Józefa Wybickiego. Zadanie będzie kosztowało samorząd o ponad 1.000.000 zł mniej niż w przypadku poprzedniej jego wersji. Według zapowiedzi, nowym placem Kościerzacy będą mogli się cieszyć od 15 września.

Pomnik Józefa Wybickiego w Kościerzynie powstał w 1975 roku, zaprojektował go Wawrzyniec Samp. Niedawno w jego pobliżu powstała droga, otwarto także galerię handlową. Jednak teren dookoła pomnika wciąż się nie zmienił.

W ubiegłym roku ogłoszono konkurs na projekt rewitalizacji otoczenia placu Józefa Wybickiego, zaś wyłonioną w jego toku koncepcję zaprezentowano w kwietniu ubiegłego roku. Nowe władze Kościerzyny stwierdziły jednak, że w obecnej sytuacji finansowej miasta nie mogą sobie pozwolić na tak kosztowną inwestycję. Najniższa oferta w przetargu wyniosła wówczas niecały 1.700.000 zł

Burmistrz Kościerzyny, Michał Majewski postanowił więc zrezygnować z najbardziej kosztownych elementów, czyli rzeźby z drewna szlachetnego i granitowej nawierzchni, mającej pokrywać teren placu.

Niedawno ogłoszono kolejny przetarg na realizację zamówienia, który wygrała firma budowlana z Grudziądza. Zagospodarowanie placu przy pomniku Józefa Wybickiego w Kościerzynie będzie kosztowało 659.505,61 zł, czyli o ponad milion złotych mniej, niż zakładał poprzedni projekt.

Na nowym placu usytuowana zostanie wielka szachownica wykonana z kostki betonowej. Obok niej mają zostać ustawione trzy stoliki szachowe. Projekt przewiduje także wykonanie podświetlonej fontanny, szklanych tablic informacyjnych, stalowych ławek z betonowym oparciem, stojaków dla rowerów oraz żywopłotów.

Jak informuje Jacek Konkol, asystent burmistrza Kościerzyny planowany termin zakończenia robót na placu przy pomniku Józefa Wybickiego to 15 września bieżącego roku. Prace w obrębie placu będą więc wykonywane przez całe lato.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.