Karsin. Włamali się do domu i ukradli 170.000 zł

piątek, 26 czerwca 2015 r., 14:05
fot. archiwum

W ostatnim czasie na terenie powiatu kościerskiego doszło do kilku włamań. Podczas jednego z nich sprawcy ukradli blisko 170.000 zł. Policja apeluje i podpowiada, jak zabezpieczyć swój dom przed włamywaczami!

Sezon letni, a więc czas wakacyjnych wyjazdów, to idealny czas dla włamywaczy i złodziei. Choć oficjalnie wakacje zaczynają się dopiero w piątek, kościerscy funkcjonariusze już odnotowali kilka włamań. W Karsinie póki co nieznani sprawcy włamali się do domu jednorodzinnego pod nieobecność domowników i okradli go. W sumie wartość straconego mienia oszacowano na około 170.000 zł. Łupem złodziei padła głównie gotówka.

Jak informuje rzecznik kościerskiej policji, Piotr Kwidziński, pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze zabezpieczyli ślady, przesłuchali świadków i obecnie prowadzą czynności mające na celu ujęcie sprawców włamania.

Aby nie paść ofiarą włamywaczy podczas wakacyjnych wojaży, warto zabezpieczyć swój dom.

Mieszkanie, w którym zgromadzony jest dobytek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamaniem do Twojego mieszkania - apeluje kościerska policja.

- Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe, okna a włamywacze stosują różne metody: wyważenie okna, stłuczenie szyby, usuniecie kitu, wyważenie drzwi balkonowych. Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru, doskonałym zabezpieczeniem są domofony. Pamiętajmy jednak, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym. Warto wpajać tę zasadę również dzieciom - podkreśla mł. asp. Piotr Kwidziński.

Poniżej kilka wskazówek funkcjonariuszy dotyczących zabezpieczenia mieszkania:
- wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe posiadające atesty będące wskazówka mówiącą nam, które z zamków mają walory techniczne gwarantujące dobre zabezpieczenie Twoich drzwi przed niepożądanym ich otwarciem - dobrym zabezpieczeniem jest system alarmowy

- w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe

- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer,
dbaj o to aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,

- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,

- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Zanim otworzysz drzwi nieznajomemu, spójrz przez wizjer kto stoi za drzwiami. Jeżeli jest to nieznana Ci osoba - spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu, tak abyś mógł przeczytać nazwisko (policjant też ma obowiązek wylegitymować się). Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie Twoją ostrożność i nie obrazi się, na ogół znasz "swojego" listonosza, inkasenta czy administratora osiedla. Zachowaj się szczególnie ostrożnie jeżeli pojawi się nieznana Ci osoba podająca się za pracownika tych instytucji.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.