Kościerzyna. Nowy projekt otoczenia pomnika Józefa Wybickiego

czwartek, 19 marca 2015 r., 12:28
fot. archiwum

Decyzja o renowacji placu otaczającego pomnik Józefa Wybickiego zapadła w zeszłym roku. Nowe władze Kościerzyny postanowiły jednak zrezygnować z poprzedniego projektu, motywując to jego zbyt wysokim kosztem. Do końca kwietnia zapowiada się powstanie nowej, znacznie tańszej koncepcji rewitalizacji placu.

Pomnik Józefa Wybickiego w Kościerzynie powstał w 1975 roku, zaprojektował go Wawrzyniec Samp. Niedawno w jego pobliżu powstała droga, otwarto także galerię handlową. Jednak teren dookoła pomnika wciąż się nie zmienił.

W ubiegłym roku ogłoszono konkurs na projekt rewitalizacji otoczenia parku Józefa Wybickiego, zaś wyłonioną w jego toku koncepcję zaprezentowano w kwietniu ubiegłego roku. Nowe władze Kościerzyny stwierdziły jednak, że w obecnej sytuacji finansowej miasta nie mogą sobie pozwolić na tak kosztowną inwestycję.

- Musimy poczekać na projekt, ponieważ zrezygnowaliśmy z poprzedniego ze względu na koszty. Na ten cel w budżecie przeznaczyliśmy około 800.000 zł. Najniższa oferta w przetargu wynosiła niecały 1.700.000 zł brutto, nie było nas na to stać - tłumaczy burmistrz Kościerzyny, Michał Majewski.

Najdroższym elementem projektu były płyty granitowe, którymi miała być wyłożona nawierzchnia i ławki dookoła pomnika Józefa Wybickiego. Koszt samego granitu wynosił około 700.000 zł, dodatkowo w ramach rewitalizacji przewidziano ustawienie futurystycznej rzeźby z drewna szlachetnego o wartości około 180.000 zł.

- Podjąłem decyzję, że na dzień dzisiejszy możemy zrezygnować z kosztownej rzeźby. W każdym momencie, kiedy sytuacja finansowa na to pozwoli możemy ją dołożyć, tak samo płyty granitowe - mówi włodarz Kościerzyny.

Nowy projekt zagospodarowania terenu wokół placu ma powstać do końca kwietnia tak, żeby zdążyć z przetargiem, który ma zostać ogłoszony w maju. Cała zaś inwestycja powinna być gotowa przed rozpoczęciem sezonu letniego. Jej przewidywany koszt ma oscylować w granicach 600.000 zł.

- Ograniczyliśmy zakres prac, które przewidywał poprzedni projekt. Powstanie jednak nowoczesna kostka betonowa dookoła placu, ławki i stoliki dla przechodniów oraz mały ciek wodny, żeby osoby chcące odpocząć mogły posłuchać szumu wody - dodaje Michał Majewski.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.