Radny gminy Kościerzyna pod lupą prokuratury

czwartek, 5 lutego 2015 r., 10:59
fot. archiwum

Do kościerskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez radnego gminy Kościerzyna. Rafał J. najwyraźniej zapomniał, że sprawując mandat radnego jest funkcjonariuszem publicznym i ponownie został pełnomocnikiem wyborczym KWW Nowa Przyszłość w nadchodzących wyborach uzupełniających.

Rafał J. w listopadowych wyborach samorządowych był pełnomocnikiem wyborczym Komitetu Wyborczego Nowa Przyszłość, a więc ugrupowania z ramienia którego o fotel burmistrza Kościerzyny, a jednocześnie o mandat radnego ubiegał się Michał Majewski. Sam również z powodzeniem kandydował na radnego gminy Kościerzyny.

W związku z zarządzonymi na dzień 15 marca wyborami uzupełniającymi, komitet KWW Nowa Przyszłość ponownie zdecydował się wystawić swojego kandydata. Na pełnomocnika komitetu ponownie wybrano Rafała J., jednak wbrew obowiązującym przepisom prawa.

- Pełnomocnik wyborczy rejestrując komitet składa oświadczenie, że przyjmuje stanowisko pełnomocnika wyborczego. Jednocześnie oświadcza, że nie jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 par. 13 kk., a więc m.in. nie sprawuje mandatu radnego - wyjaśnia Delegatura KBW w Gdańsku.

- Pełnomocnik komitetu KWW Nowa Przyszłość jest radnym gminy Kościerzyna, a więc w świetle prawa nie może być pełnomocnikiem. W między czasie złożył rezygnację ze stanowiska, ale Komisarz Wyborczy w Gdańsku i tak zdecydował o złożeniu zawiadomienia do Prokuratury Rejonowej w Kościerzynie, bo doszło do poświadczenia nieprawdy - dodaje.

Jak tłumaczy sam zainteresowany, z dobrej woli zgodził się zostać ponownie pełnomocnikiem komitetu, nie mając świadomości, że prawnie jest to zabronione.

- Zgodziłem się zostać pełnomocnikiem komitetu po raz drugi. Nie posiadałem wiedzy, że będąc radnym nie mogę piastować tego stanowiska. W momencie, gdy dowiedziałem się, że jako radny jestem funkcjonariuszem publicznym, złożyłem rezygnację z funkcji pełnomocnika - tłumaczy radny gminy Kościerzyna.

Teraz o losie radnego zadecydują kościerscy śledczy. Dodajmy, że jeśli prokuratura, a później sąd postanowią, że radny popełnił przestępstwo, nie tylko poniesie odpowiedzialność karną, ale także będzie musiał rozstać się z mandatem radnego.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.