Kościerska woda zdatna do picia?

poniedziałek, 26 stycznia 2015 r., 15:15
fot. internet

W całym kraju dużą popularnością cieszą się akcje promujące picie wody z kranu, powstała już facebookowa inicjatywa "Piję wodę z kranu", a w Urzędzie Miejskim w Słupsku posunięto się do tego, że miejscy urzędnicy, zamiast pić wodę butelkowaną korzystają z kranowej. W związku z tym wielu mieszkańców Kościerzyny, zastanawia się czy mogą pić "kranówkę" bez przeszkód.

- Jakiś czas temu słyszało się, że w Trójmieście woda w kranach ma lepszą jakość niż butelkowana, nawet zachęcało się mieszkańców do picia z kranów, pojawiały się też głosy, że woda jest chlorowana i nie nadaje się do spożycia. Zastanawiam się jak to ma się do Kościerzyny. Czy wodę z naszych kranów możemy pić swobodnie i z przekonaniem, że nie jest gorsza niż butelkowana? - pyta nasz czytelnik.

Placówki Sanepidu w całym kraju regularnie badają jakość wody, występującej w miejskich i gminnych wodociągach.

- Zarówno na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie, jak i Urzędu Miejskiego, dostępne są aktualne wyniki badań wody z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia z których wynika, że nadaje się ona do spożycia przez ludzi - tłumaczy Grażyna Greinke, prezes Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie

Woda w Kościerzynie badana jest w pięciu punktach, nie bada się natomiast kranówki u poszczególnych odbiorców, stąd też nie da się z całą stanowczością powiedzieć, że każdy może pić wodę ze swojego kranu bez przeszkód.

- Badamy wodę, w pięciu miejscach monitoringowych, jednym z nich jest miejsce w którym woda jest wprowadzana, a pozostałe cztery obejmują końcówki sieci. Pracuję już od wielu lat w inspekcji, moje zdanie jest następujące - badana przez nas woda z pewnością nadaje się do spożycia, natomiast trudno jest mi powiedzieć jaki jest stan instalacji wewnętrznej poszczególnych użytkowników. Nie wiem czy ich instalacja jest prawidłowa i zgodna ze sztuką budowlaną, czy nie ma w niej zastoisk wody, w których mogą namnażać się bakterie. Dlatego, też nie mogę powiedzieć, że każdy może pić u siebie w domu wodę z kranu - kontynuuje Grażyna Greinke.

MSz

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.