Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci 52-letniego pacjenta

środa, 16 lipca 2014 r., 13:27
Mariusz Duszyński - zastępca Prokuratora Rejonowego w Kościerzynie Mariusz Duszyński - zastępca Prokuratora Rejonowego w Kościerzynie fot. archiwum

Samobójstwo bądź nieszczęśliwy wypadek - to najbardziej prawdopodobne wersje wydarzeń wtorkowej tragedii w kościerskim szpitalu. Kościerska prokuratura, która wszczęła śledztwo w tej sprawie sprawdzi też, czy personel medyczny podjął wszystkie czynności, które mogłyby zapobiec śmierci 52-letniego pacjenta.

Do zdarzenia, w którym śmierć na miejscu poniósł 52-letni pacjent, doszło we wtorek tuż przed godziną 22. na terenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Jak informuje zastępca Prokuratora Rejonowego w Kościerzynie, 52-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego 11 lipca został przyjęty na oddział wewnętrzny. 15 lipca zmarł najprawdopodobniej w wyniku upadku z wysokości. Ostatecznie ma to potwierdzić zaplanowana na piątek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Gdańsku sekcja zwłok.

Z uwagi na to, że nie ma naocznych świadków zdarzenia, kościerska prokuratura poddaje pod weryfikację kilka wersji wydarzeń.

- Jedną z nich jest akt samobójczy. Ta wersja będzie weryfikowana poprzez przesłuchanie członków rodziny, czy istniały jakiekolwiek powody, by mężczyzna mógł podjąć decyzję o samobójstwie. Mógł to być też nieszczęśliwy wypadek. Pacjent mógł bowiem wychylić się przez okno i w wyniku niezachowania ostrożności wypaść przez nie - informuje prokurator Mariusz Duszyński.

Jak dodaje, wszczęte w środę śledztwo ma też odpowiedzieć na pytanie, czy personel szpitala, który przez parę dni miał do czynienia z pacjentem, podjął wszystkie czynności, które należałoby podjąć, by zapobiec takiemu tragicznemu zdarzeniu.

Prokuratura zabezpieczyła też dokumentację medyczną, która pozwoli na ustalenie, czy wpływ na zachowanie pacjenta mogły mieć ewentualnie podane lekarstwa, jeżeli takowe w ogóle podano.

Przypomnijmy, że 24 czerwca na terenie kościerskiej placówki medycznej doszło również do tragicznego zdarzenia. W godzinach porannych 66-letni pacjent oddalił się z oddziału chirurgii. Po kilku godzinach odnaleziono jego zwłoki nieopodal nieczynnej kotłowni. Okoliczności tej tragedii także wyjaśnia kościerska prokuratura. W toku postępowania przesłuchani zostali już świadkowie oraz personel medyczny. Badany jest też monitoring. Trwa oczekiwania na ostateczne wyniki sekcji zwłok 66-latka.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.