Dąb Wybickiego wyróżniony w europejskim plebiscycie

środa, 26 marca 2014 r., 14:19
fot. internet

Około 400 lat, blisko siedem metrów w obwodzie i 27 metrów wysokości - to Dąb Wybickiego znajdujący się na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Ta majestatyczna roślina nie tylko jest polskim Drzewem Roku 2013, ale też została wyróżniona w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2014.

Choć nie udało się zdobyć najwyższego lauru, Dąb Wybickiego i tak znalazł się na europejskim podium. Trzecie miejsce kościerskiego pomnika przyrody, który reprezentował nasz kraj w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2014 jest satysfakcjonujące. Oddano na niego niemal 17 tysięcy głosów.

Mamy więc powód do dumy, że 400-letni dąb rosnący na terenie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zyskał uznanie aż tylu osób i rozsławił nie tylko Kaszuby, ale i całą Polskę w Europie.

Przypomnijmy, że z tym niezwykłym dębem łączy się piękna historia. Według podań Józef Wybicki jako dziecko bawił się wraz z rodzeństwem w cieniu, wówczas już ponad stuletniego drzewa, które znajdowało się na terenie posiadłości jego rodziców. W kilka lat po wyzwoleniu powstał tu Uniwersytet Ludowy im. Józefa Wybickiego, potem szkoła podstawowa, a od 1978 r. mieści się Muzeum Hymnu Narodowego - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od tego czasu Dąb Wybickiego podziwiają uczestnicy wycieczek, a jego piękno doceniają liczni malarze i fotograficy. Jest po części dębem każdego z nas: przywołuje cechy bliskie Polakowi, jak np. patriotyzm i waleczność, świadczy o sile tradycji i potędze symbolu.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.