Dąb Wybickiego Europejskim Drzewem Roku? Wszystko w Twoich rękach

poniedziałek, 17 lutego 2014 r., 12:01
fot. internet

Do końca lutego trwa głosowanie w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. Polskim pretendentem do tego tytułu jest ponad 400-letni Dąb Wybickiego. Chcesz, by to właśnie symbol ziemi kaszubskiej i polskości, został laureatem konkursu, zagłosuj!

Wraz z początkiem lutego ruszyła kolejna edycja międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku. Mogą wziąć w nim udział laureaci krajowych edycji. W naszym przypadku zwycięzca konkursu Klubu Gaja - Drzewo Roku 2013.

Organizatorzy nie szukają drzewa najstarszego, najwyższego, największego, najpiękniejszego, czy najrzadszego. Szukają drzewa najbardziej kochanego, drzewa z historią, która jednoczy ludzi. A takim jest Dąb Wybickiego 400-letni Dąb Wybickiego.

- Z tym niezwykłym dębem łączy się piękna historia. Według podań Józef Wybicki jako dziecko bawił się wraz z rodzeństwem w cieniu, wówczas już ponad stuletniego drzewa, które znajdowało się na terenie posiadłości jego rodziców. W kilka lat po wyzwoleniu powstał tu Uniwersytet Ludowy im. Józefa Wybickiego, potem szkoła podstawowa, a od 1978 r. mieści się Muzeum Hymnu Narodowego - oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od tego czasu Dąb Wybickiego podziwiają uczestnicy wycieczek, a jego piękno doceniają liczni malarze i fotograficy. Jest po części dębem każdego z nas: przywołuje cechy bliskie Polakowi, jak np. patriotyzm i waleczność, świadczy o sile tradycji i potędze symbolu - przekonuje europarlamentarzysta Jan Kozłowski, który zachęca do głosowania.

Plebiscyt trwa do końca lutego. Swój głos możesz oddać tutaj.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.