Zabiła troje ludzi - nie poniesienie żadnej kary?

Śledztwo ws. tragedii w Nowej Karczmie ponownie umorzone

czwartek, 9 stycznia 2014 r., 14:42
fot. archiwum

Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo w sprawie wypadku, do którego doszło w kwietniu 2012 roku w Nowej Karczmie. Zginęło w nim troje motocyklistów z Kartuz. 19-latce, która spowodowała wypadek, cofnięto jedynie prawo jazdy. Rodzina ofiar może jedynie skierować do sądu subsydiarny akt oskarżenia.

Tragedia rozegrała się 22 kwietnia 2012 roku na drodze wojewódzkiej 224 w Nowej Karczmie. 19-letnia kobieta kierująca audi zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącą z naprzeciwka kolumną motocyklistów. W wyniku wypadku zginęło troje mieszkańców Kartuz: 57-letnia kobieta, jej 60-letni mąż i 44-letni mężczyzna.

Rok po dramacie Prokuratura Rejonowa w Kościerzynie umorzyła postępowanie w sprawie wypadku, tłumacząc to tym, że czyn podejrzanej nie wyczerpał znamion czynu zabronionego określonego w artykule 177§2 kk. 19 - latka nie usłyszała żadnych zarzutów. Przyczyną tragedii było bowiem omdlenie nastolatki. Cofnięto jej jedynie prawo jazdy, którego zdaniem pokrzywdzonych, z uwagi na zatajenie choroby, w ogóle nie powinna otrzymać.

Taki finał sprawy był nie do zaakceptowania przez rodzinę tragicznie zmarłych motocyklistów. Jej zdaniem do wyjaśnienia pozostawała ważna kwestia, a więc stan zdrowia podejrzanej, a konkretniej czy przed wypadkiem zdarzały się jej omdlenia i czy była świadoma, że mogą one wystąpić w każdej chwili.

Do sądu trafiło więc zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania, które kościerski sąd rozpatrzył na korzyść pokrzywdzonych. Prokuratura musiała więc jeszcze raz przyjrzeć się okolicznościom tragicznego wypadku i uzupełnić materiał dowodowy.

Jednak i tym razem prokurator prowadzący śledztwo zdecydował o jego umorzeniu.

- Śledztwo zostało przeprowadzone ponownie. Wykonane zostały zalecenia zawarte w postanowieniu sądu. Ponownie na tej samej podstawie prokurator zdecydował o umorzeniu śledztwa - informuje zastępca prokuratora rejonowego w Kościerzynie, Mariusz Duszyński.

Rodzina tragicznie zmarłych motocyklistów nie otrzymała jeszcze decyzji prokuratora. W przypadku jednak ponownego umorzenia, nie przysługuje jej już wniesienie zażalenia do sądu. Pokrzywdzeni mają za to możliwość samodzielnego wstąpienia na drogę sądową.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.