Taki był rok 2013 - przypominamy najważniejsze wydarzenia

wtorek, 31 grudnia 2013 r., 13:28
fot. AL

Nowy rok już za pasem. I choć przygotowania imprez sylwestrowych idą pełną parą to warto wspomnieć wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich 365 dni. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

STYCZEŃ

Rok 2013 rozpoczął się nie najszczęśliwiej dla mieszkańców powiatu kościerskiego. Z dniem 1 stycznia zniesiony został Sąd Rejonowy w Kościerzynie, a w zamian powstały wydziały zamiejscowe Sądu Rejonowego w Kartuzach. W związku z reorganizacją kościerscy sędziowie postanowili zaprotestować i złożyli wnioski o przeniesienie w stan spoczynku.

W tym czasie światło dzienne ujrzały także nieprawidłowości w księgowości miejskiego magistratu, co skończyło się nie tylko utratą stanowiska przez szefową wydziału, ale także wyrokiem sądu. Główna księgowa urzędu przywłaszczyła sobie pieniądze między innymi z funduszu socjalnego, czy konta na które wpływają wadia. W sumie łupem kobiety padło około 14 tysięcy złotych.

W styczniu odszedł jeden z Honorowych Obywateli Miasta Kościerzyna. 12 stycznia w wieku 102 lat zmarł ojciec Stanisław Czapiewski. Był on żołnierzem Armii Krajowej, kapelanem młodzieży polskiej w Egipcie, kierownikiem biura misyjnego w USA, a także wieloletnim redaktorem naczelnym pisma misyjnego wychodzącego w USA.

W tym miesiącu nie obyło się bez tragedii na drodze. W Nowym Klinczu pod kołami samochodu zginął 53-letni mężczyzna. Sprawca śmiertelnego potrącenia zbiegł z miejsca wypadku i do dziś nie został ujęty.

W styczniu z funkcji dyrektora zrezygnował Andrzej Steczyński. To wydarzenie pociągnęło za sobą wiele istotnych dla lokalnej placówki medycznej wydarzeń, niestety w większości negatywnych, a temat szpitala był na ustach mieszkańców przez cały rok.

LUTY

W pierwszych dniach lutego, po jedynie dwóch tygodniach pełnienia obowiązków dyrektora szpitala, ze stanowiska zrezygnowała Małgorzata Bartoszewska-Dogan. Jej miejsce zajął Zbigniew Krzywosiński.

Roszady nastąpiły też w kościerskiej straży. Na emeryturę postanowił przejść wieloletni komendant powiatowy Jerzy Rożek. Stery Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie przejął Tomasz Klinkosz.

Luty upłynął także pod znakiem tragedii. Na terenie jednego ze sklepów obuwniczych w Kościerzynie natrafiono na ciało 53-letniej kobiety. Denatka najprawdopodobniej odebrała sobie życie przez powieszenie. Niepełna tydzień później śmierć na drodze poniosła 33-latka.

MARZEC

W marcu o Kościerzynie usłyszała cała Polska. Wszystko za sprawą zarejestrowania na fotoradarze przekroczenia prędkości przez...... 18-letniego rowerzystę. W procesie Patrykowi Wałdochowi towarzyszyły kamery największych ogólnopolskich telewizji.

Ten miesiąc dostarczył też nowych faktów dotyczących kościerskiego szpitala. Lokalne koło SLD gigantyczne zadłużenie placówki upatrywało w złym zarządzaniu. Postanowiło więc w wyjaśnienie sprawy zaangażować CBŚ.

Marzec to tradycyjnie czas spotkań Kaszubów. W tym roku gospodarzem Dni Jedności Kaszubów była Kościerzyna. Do Serca Kaszub zjechało parę tysięcy ludzi. Ustanowiono też nowy rekord w jednoczesnej grze na akordeonie.

Z początkiem wiosny na lokalnej scenie politycznej pojawiły się dwie nowe twarze. Na czele Rady Powiatu Kościerskiego stanął Józef Modrzejewski, zaś stery nowo powstałego Kościerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji objął Zbigniew Richert.

KWIECIEŃ

Kwiecień upłynął pod znakiem protestów i manifestacji. Na ulice miasta wyszli przeciwnicy przekształcenia Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie w spółkę oraz likwidacji połączeń kolejowych biegnących przez Kościerzynę. Pracownicy kościerskiej placówki medycznej, którzy nie otrzymali pełnego wynagrodzenie zdecydowali się także manifestować przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

W tym miesiącu zakończył się proces 18-letniego rowerzysty. Kościerski sąd uznał Patryka za winnego, ale odstąpił od wymierzenia mu kary.

Niestety byliśmy też świadkami kolejnego dramatu. Na drodze wojewódzkiej między Kościerzyną a Zblewem zderzyły się trzy samochody osobowe. Zdarzenie to tragicznie zakończyło się dla 63-letniej kobiety, która w wyniku odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.

MAJ

Miesiąc rozpoczął się od sukcesu kościerskich policjantów. Funkcjonariuszom udało się bowiem schwytać rodzinną szajkę, która przez dwa lata trudniła się kradzieżą samochodów, głównie VW T4.

W maju pojawiła się nadzieja dla Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Urząd Marszałkowski w Gdańsku zadecydował o wyłożeniu 30 mln zł na oddłużenie placówki. Ta jednak pozytywna wiadomość została jednak szybko przyćmiona. Okazało się bowiem, że policja ściga związkowców szpitala za organizację kwietniowej manifestacji w Gdańsku.

Maj to niestety też kolejny miesiąc ludzkich tragedii. W wyniku odniesionych obrażeń w szpitalu zmarł 19-letni motocyklista, który na początku miesiąca na drodze w Wielkim Klinczu podczas podjęcia manerwu wyprzedzania, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Z kolei pod koniec maja w ciągu dwóch dni w obrębie Kościerzyny natrafiono na dwa ciała. Nad Jeziorem Sumino ujawniono ciało wędkarza, zaś w okolicy mostu żelaznego zauważono w rzece Wierzycy zwłoki zahaczone o konar drzewa.

CZERWIEC

Czerwiec zdecydowanie należał do Daniela Peka. Na Kaszuby z Mistrzostw Świata w Pradze nasz lekkoatleta przywiózł aż trzy medale: złoty i srebrny wywalczone indywidualnie oraz kolejne srebro w sztafecie.

Tradycyjnie w tym czasie rywalizowali tez strażacy. Podczas powiatowych zmagań ochotników z terenu powiatu triumfowali strażacy z OSP Grabowo. Funkcjonariusze z kościerskiej komendy zostali zaś wicemistrzami województwa w sporcie pożarniczym.

W czerwcu również nie zabrakło kryminalnych wydarzeń, które nie umknęły też uwadze ogólnopolskim mediom. W połowie miesiąca kościerscy funkcjonariusze zatrzymali swojego kolegę z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, który miał dopuścić się dokonania innej czynności seksualnej na 14-latce. Pod koniec czerwca o mały włos nie doszło do tragedii na miejskiej nekropolii. Źle zamontowany nagrobek przygniótł sześciolatka, który w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala w Gdańsku. Z kolei na drodze wojewódzkiej nieopodal Starej Kiszewy śmierć na miejscu poniósł 24-letni kierowca VW Polo.

LIPIEC

Rewolucja śmieciowa zdominowała nie tylko początek lipca, ale i kolejne miesiące. Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi dał się we znaki mieszkańcom, którzy rozpoczęli segregować śmieci lub dotychczas w ogóle nie posiadali umów na wywóz śmieci, jak również firmie, której trudno było się uporać zarówno z większą liczbą klientów, jak i odpadów.

W lipcu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oficjalnie stał się spółką. Tym samym zobowiązania placówki spadły do poziomu 55 mln zł.

W tym czasie doszło też do tragicznego wypadku przy pracy. Najprawdopodobniej podczas załadunku 64-letni mężczyzna spadł z około trzymetrowej naczepy. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia w szpitalu.

SIERPIEŃ

Sierpień to dla wielu czas pielgrzymowania. Podczas tegorocznej wędrówki na Jasną Górę na ślubnym kobiercu stanęły dwie pary. Wśród nich Marzena z Sierakowic i Łukasz z Kościerzyny.

W tym czasie Kościerzyna dołączyła do innych ościennych samorządów z dwujęzycznymi tablicami miejscowości. Miasto jako pierwsze w powiecie kościerskim mogło pochwalić się kaszubskimi nazwami miejscowości. Odsłonięcie pierwszej z tablic było symbolicznym, ale wyjątkowym i uroczystym dla kaszubskiej społeczności wydarzeniem.

Wakacyjny czas nie oszczędził i w sierpniu uczestników ruchu drogowego. Dzień po wypadku w Stawiskach, w którym zderzyły się Fiat Punto z Chevroletem Sparkiem, zmarła jedna z pasażerek, 49-letnia kobieta.

WRZESIEŃ

Wrzesień w wyjątkowo czarnych barwach zapisze się w historii powiatu kościerskiego. Pierwszego września doszło do tragedii w Wąglikowicach, gdzie w jednym z budynków mieszkalnych wybuchła butla z gazem. W wyniku zdarzenia licznych poparzeń doznała 44-letnia kobieta, która niestety zmarła dwa tygodnie później w szpitalu w Gryficach.

Trzy dni później do kościerskiej społeczności dotarła kolejna smutna wiadomość. W wieku 87 lat zmarł Romuald Wołodźko - Honorowy Obywatel Miasta Kościerzyna, wieloletni nauczyciel pływania nad jeziorem Gałęźnym.

Na tym jednak nie koniec dramatycznych wydarzeń. 13 września w Wygoninie w okolicach Starej Kiszewy doszło do katastrofy lotniczej. Na łąkę nieopodal budynków mieszkalnych runął helikopter, który po zderzeniu z ziemią zapalił się i doszczętnie spłonął. W katastrofie zginęły trzy osoby, w tym mąż posłanki Doroty Arciszewskiej - Mielewczyk.

PAŹDZIERNIK

Nieszczęśliwie rozpoczął się także kolejny miesiąc. 3 października doszło do wypadku drogowego na skrzyżowaniu w Małym Klinczu.Zaledwie kilka dni później w kościerskim szpitalu zmarła 46-letnia kobieta, jedna z uczestniczek zdarzenia.

Jesienią do Kościerzyny dotarły jednak też optymistyczne wieści. Wszystko na to wskazuje, że już niedługo do miasta powróci siedziba Sądu Rejonowego. Jest to wynik prezydenckiego projektu ustawy, w myśl której przywróconych zostanie 27 zniesionych sądów, w tym ten kościerski.

Na tym jednak dobre wiadomości dla kościerskiego wymiaru sprawiedliwości się kończą. W połowie października nastąpił paraliż sądu. Sędziowie przestali orzekać, a jedynie w początkowej fazie, w miarę normalne funkcjonowanie instytucji, zapewniali sędziowie z Kartuz. Utrudnienia procesowe mają potrwać do końca stycznia.

LISTOPAD

Listopad rozpoczął się zaś niezwykle miłym akcentem dla kibiców piłki nożnej. Do reprezentacji Polski powołany został Rafał Kosznik - wychowanek Kaszubii Kościerzyny.

Ten miesiąc zapisze się także dla Kościerzyny jako powrót do dawniej popularnego w tym regionie boksu. W mieście odbył się bowiem I Kościerski Boxing Show, który dostarczył wielu wrażeń nie tylko miłośnikom pięściarstwa, ale też walk MMA.

W listopadzie światło dzienne ujrzały też kolejne nieprawidłowości w kościerskim szpitalu, które zakończyły się zarzutami dla dwojga pracowników wydziału kardiologii.

Kampanię antyaborcyjną, która spotkała się z liczną krytyka mieszkańców, przeprowadziła zaś Parafia św. Trójcy w Kościerzynie. W ślad za nią poszła też parafia w Skorzewie.

GRUDZIEŃ

Początek miesiąca przyniósł ze sobą smutne wiadomości. W nocy z trzeciego na czwartego grudnia zmarł znany kaszubski przedsiębiorca, Daniel Czapiewski. Był twórcą Centrum Edukacji i Promocji Regionu, na terenie którego odbywało się szereg imprez, w tym Ogólnopolski Zjazd Mikołajów czy Dzień Sybiraka.

W tym czasie na Kaszuby zawitał huragan Ksawery, który w połączeniu z szalejącą śnieżycą skutecznie utrudnił życie wszystkim. Zerwane linie energetyczne, powalone drzewa, zerwane dachy, czy zablokowane drogi - to tylko niektóre skutki tego orkanu.

Niestety grudzień to także tragedie na drogach powiatu kościerskiego. Na początku grudnia pod kołami samochodu na drodze wojewódzkiej w Stawiskach zginął 52-latek. Tydzień przed świętami na krajowej "20" nieopodal przejazdu kolejowego w Łubianie śmierć na miejscu poniósł zaś 21-letni kierowca Audi.

Rok 2013 kończymy jednak dobrymi wiadomościami. Kościerscy strażacy w grudniu otrzymali nie lada prezent w postaci najnowocześniejszego sprzętu ratownictwa technicznego w Pomorskiem. Niewielka zaś gmina Dziemiany pokonała kilkutysięczne miasta i wygrała wielbłąda, który uświetni najbliższy Orszak Trzech Króli.

Anna Lehmann

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.