Kościerzyna. Marsz na orientację z czworonogiem u boku

wtorek, 20 sierpnia 2013 r., 14:42
fot. JM

Ponad 70 drużyn wzięło udział w zawodach w ramach Pomorskiego Pucharu w Dogtrekkingu, który odbył się w sobotnie popołudnie w Kościerzynie. Uczestnicy maszerowali na orientację na trzech dystansach: 10, 20 i 30 kilometrów.

Zawody w ramach Pomorskiego Pucharu Dogtrekkingu odbywają się na terenie całego województwa pomorskiego. Ósma impreza w tym sezonie odbyła się w Kościerzynie.

- Dogtrekking jest to forma aktywności ruchowej, która polega na maszerowaniu i bieganiu z psem po lesie, coś na wzór uproszczonej wersji marszu na orientację- mówił organizator, Michał Dolistowski.

Zainteresowanie było bardzo duże. Na starcie stanęło ponad 70 drużyn, które wystartowały na trzech dystansach: około 10, 20 i 30 kilometrów.

- Zawodnicy nie biegają po wyznaczonej trasie. Przed startem otrzymują mapę na której oznaczone są punkty kontrolne. Ich zadaniem jest dotrzeć do nich a następnie powrócić na metę - dodaje Michał Dolistowski.

Na wszystkich tych, którzy ukończyli bieg czekały pamiątkowe medale, a na tych najlepszych puchary i nagrody rzeczowe. Pupile mogły liczyć z kolei na psie przysmaki.

Imprezy tego typu organizowane są po to, propagować ruch i zdrowy tryb życia. Ponadto organizatorzy starają się zwrócić uwagę na to jak ważne jest wychodzenie na spacer z czworonogami.

- Sytuacja zwierząt domowych jest bardzo trudna, ponieważ ludzie nie chodzą ze swoimi psami na spacery. Jeśli już wychodzą to zaledwie na kilka minut, aby zwierzęta załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne. Z psami należy chodzić, to leży w ich naturze. Pragniemy przyzwyczaić ludzi do tego, że psom po prostu należą się częste i długie spacery. Normalny, 10-kilometrowy marsz trwa około 1,5 godziny - jeśli decydujemy się na posiadanie zwierząt, to powinniśmy także dbać o to, aby zagwarantować to swoim pupilom - mówi Michał Dolistowski.

Wyniki:

Kategoria Fitness:

I miejsce: Krzysztof Trafalski i pies Luna
II miejsce: Paweł Rassak i pies Tara
III miejsce: Alicja Kraska

Kategoria Rodzinna:

I miejsce: Dorota Gajda i Piotr Kutowiński wraz z psem Jankiel
II miejsce: Paweł Krugiołka i Patrycja Cichowska wraz z psem Zuma
III miejsce: Anna Włodarczyk i Paweł Roginiewicz wraz z psem Suri

Kategoria MID mężczyźni:

I miejsce: Leszek Zblewski i pies Forrest
II miejsce: Maciej Sandomierz i pies Łajka
III miejsce: Maciej Pepliński i pies Ukluk

Kategoria MID kobiety:

I miejsce: Patrycja Tarnowska i pies Fred
II miejsce: Emilia Olechnowicz i pies Vigo
III miejsce: Karolina Walkowicz i pies Lenka

Kategoria Long mężczyźni:

I miejsce: Zbigniew Skupiński i pies Ozyrys
II miejsce: Jacek Konsur i pies Rudy
III miejsce Paweł Marcinko i pies Lupus

JM

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.