Kościerscy policjanci rozbili szajkę złodziei VW T4

piątek, 10 maja 2013 r., 15:19
fot. internet/Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Ojciec z synem zostali zatrzymani w środę przez funkcjonariuszy wydziału kryminalnego kościerskiej policji. Jak się okazało, mężczyźni zaangażowani byli w kradzież co najmniej kilkunastu samochodów, głównie Volkswagenów T4.

Kradzieże samochodów, głównie Volkswagenów T4, od dwóch lat były zmorą mieszkańców Kościerzyny i okolic. Co kilka tygodni pojawiały się informacje o kolejnych przestępstwach. Mimo prowadzonego śledztwa, sprawcy wciąż pozostawali nieuchwytni.

Tak było aż do środy, kiedy to w toku prowadzonych działań, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie natrafili na dwóch mężczyzn, których zainteresowanie stojącymi na parkingu pojazdami, wzbudziło podejrzenia stróżów prawa.

Policjanci dokonali zatrzymania i kontroli 48-latka i jego 28-letniego syna. Jak się okazało, mieli oni przy sobie tzw. "łamaki" a w samochodzie sprzęt elektroniczny mogący służyć do włamań do pojazdów.

Mężczyźni zostali przewiezieni na komendę i przesłuchani.

- W trakcie przesłuchania dwóch mieszkańców naszego powiatu przyznało się do kradzieży samochodów z terenu nie tylko Kościerzyny, ale także ościennych powiatów. Były to głównie Volkswageny T4, ale także inne pojazdy, które nie były dobrze zabezpieczone - mówi asp. szt. Janusz Matrejek, rzecznik prasowy kościerskiej policji.

Proceder miał trwać co najmniej od 2011 roku. Od tego czasu z niestrzeżonych parkingów na terenie Kaszub zginęło kilkadziesiąt samochodów.

- Podejrzanym przedstawionych zostało 11 zarzutów dotyczących kradzieży około 20 pojazdów. W czwartek odbyła się wizja lokalna z udziałem 28-latka, która wykazała, że w miejscu zamieszkania zatrzymanych znajdowały się przedmioty świadczące o kradzieży. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczamy, że pojazdów było więcej. Możliwe są także kolejne zatrzymania. Podkreślić należy także, nasi policjanci prowadzili czynności przy pomocy funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach - dodaje Janusz Matrejek.

Obecnie zarówno ojciec, jak i jego syn przebywają w areszcie. Policjanci skierowali także wniosek o areszt tymczasowy. Za popełnione przestępstwa grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Do sprawy wrócimy.

Justyna Marszk
Współpraca: Natalia Bobrowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.