Wysin. Będą szukać gazu i ropy z łupków. Odwierty jeszcze w tym roku?

wtorek, 11 września 2012 r., 17:45
Prace wiertnicze w Klukowej Hucie ruszyły w połowie maja Prace wiertnicze w Klukowej Hucie ruszyły w połowie maja fot. archiwum

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym miejscem na Kaszubach, w którym prowadzone będą odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu z łupków, będzie Wysin w gminie Liniewo. PGNiG informuje, że prace wiertnicze rozpocząć się mogą jeszcze w tym roku.

Kwestia złóż gazu łupkowego i ropy z łupków w Polsce od wielu miesięcy budzi skrajne emocje. Hurraoptymistyczne wizje naszej Ojczyzny jako nowego gazowego potentata mieszają się z demonstracjami przeciwników eksploatacji tych złóż, przestrzegających przed katastrofalnymi w skutkach dla środowiska efektami szczelinowania, czyli metody pozwalającej wydobyć surowiec.

Zdania w tym temacie wciąż są podzielone, spierają się zarówno naukowcy, politycy jak i ekolodzy. Nie zmienia to faktu, że coraz to nowe podmioty szukają na Kaszubach cennych surowców. Koncesje, które wydane zostały na naszym terenie pokrywają obszar niemal całego województwa, w tym powiatu kościerskiego, a firmy które je uzyskały uwijają się z robotą wyjątkowo szybko

Wszystko wskazuje na to, że Wysin w gminie Liniewo dołączy do Klukowej Huty w powiecie kartuskim i kilku innych miejsc, w których prowadzone będą próbne odwierty.

Za szukanie paliw w Wysinie odpowiedzialna ma być firma PGNiG SA, która planuje, jeszcze przed końcem roku, uruchomić pierwsze, próbne odwierty.

- Rozpoczęcie prac uzależnione jest od pozyskania dostępu do gruntu. Mamy nadzieję, że prace na odwiercie w Wysinie rozpoczną się jeszcze w tym roku - mówi rzecznik prasowy firmy.

Tej informacji nie potwierdza jednak wójt gminy Liniewo Mirosław Warczak.

- Zostały wykonane badania, mające na celu rozpoznanie złóż ropy z łupków i gazu łupkowego. W tej chwili czekamy na wyniki badań i nie możemy potwierdzić, ze na terenie naszej gminy już na 100 procent będą wykonywane odwierty - mówi wójt.

Przedsiębiorstwo już od kilku miesięcy prowadzi akcję mającą na celu uświadomienie mieszkańców i rozwianie wątpliwości tych, którzy do wydobycia surowców na ich terenie nie są przekonani. W Urzędzie Gminy w Liniewie dyżury pełnili nawet pracownicy firmy.

- Celem spotkań z mieszkańcami gmin jest przedstawienie, jak wygląda proces poszukiwań gazu z łupków. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele PGNiG i niezależni eksperci. Tego typu spotkania pokazują, jak bardzo jest potrzebna rzetelna wiedza na temat poszukiwań gazu z łupków, gdyż funkcjonuje na ten temat wiele mitów i niesprawdzonych hipotez - mówi przedstawiciel PGNiG.

Jak informuje rzecznik, w środę PGNiG planuje wyjazd dla radnych, sołtysów i mieszkańców Pomorza zainteresowanych gazem z łupków na odwiert Lubocino, (koncesja Wejherowo) oraz do kopalni gazu ziemnego i ropy naftowej w Żarnowcu. Jak się dowiedzieliśmy, ponad 100 mieszkańców gminy Liniewo weźmie udział w wyjeździe.

Justyna Marszk

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.