Kaszuby na Międzynarodowych Targach Żywności w Berlinie

piątek, 27 stycznia 2012 r., 11:32
fot. nadesłane

Trwają Międzynarodowe Targi Żywności, Rolnictwa i Ogrodnictwa "Grüne Woche 2012" - jedno z najważniejszych i największych branżowych spotkań producentów i przetwórców żywności z całego świata. Swoje stoisko w Berlinie ma m.in. województwo pomorskie, promując m.in. firmy "Drobgen" z podsierakowickiego Tuchlina, Gospodarstwo Agroturystyczne "Gościna" z Kalisk Kościerskich, a także regionalny zespół Niezabotci ze Stężycy.

Targi "Zielony Tydzień" organizowane w formie narodowo-regionalnych ekspozycji od 1926 roku, co roku przyciągając około pół miliona zwiedzających i ponad półtora tysiąca wystawców z kilkudziesięciu krajów. Równolegle odbywają się seminaria i konferencje o tematyce rolniczej, ekonomicznej oraz na temat powiązań producentów surowca i przetwórców.

Jak informuje obecna na miejscu Edyta Klasa z , Polska obecność na tej prestiżowej imprezie odbywa się pod hasłem "Polska schmeckt!" - Polska smakuje, a nasze polskie smaki prezentowane są w formie kulinarnej podróży przez kraj. W polskiej hali na berlińskich targach prezentuje się ponad 100 firm i 12 polskich województw. Na stoiskach można znaleźć na przykład polskie wędliny, wypieki, miody, wyroby mleczarskie oraz słodycze. Mocnym punktem polskiej wystawy jest też województwo pomorskie.

- Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zorganizował stoisko, na którym prezentuje pomorską żywność wysokiej jakości, w tym przede wszystkim produkty regionalne i tradycyjne takie jak: wyroby z gęsiny (półgęski, okrasa, smalec), sery, miody, piwa Żywe, Koźlak czy gdańskie pralinki marcepanowe - potwierdza Edyta Klasa z Wydziału Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a na co dzień mieszkanka gminy Stężyca.

Z lokalnych akcentów nie sposób nie wymienić tam firmy PPHU "Drobgen" z Tuchlina i Gospodarstwa Agroturystycznego "Gościna" Haliny Rogińskiej z Kalisk Kościerskich. Kaszubski folklor skutecznie promuje też zespół regionalny Niezabotci ze Stężycy. Poza tym, swoją ofertę wystawiły: Spółdzielnia Mleczarska "Skarszewy", Pasieka Dębowa z Dębogórza, Gospodarstwo Rolne Andrzeja Dzienisz z Dębogórza oraz Kapituła Kulinarna "Gdańskie Smaki" i Browar Amber.

Pomorskie stoisko w czasie trwania targów odwiedził już m.in. ambasador Polski w Niemczech Marek Prawda, Minister Rolnictwa Marek Sawicki, Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA Przemysław Litwiniuk, Prezydent Środkowej Frankonii Richard Bartach z małżonką, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i Radca-Minister Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji z Ambasady RP w Berlinie Jacek Robak.

Jak zaznaczał minister Sawicki, wartość eksportu z Polski towarów rolno-spożywczych wzrosła w 2011 roku o 12 proc. i sięgnęła 13,8 mld euro. Jego zdaniem to kolejny dowód na to, że mimo kryzysu gospodarczego, sprzedaż polskich artykułów branży rolnej i spożywczej dynamicznie wzrasta. W ciągu minionych dziesięciu lat zwiększyła się już czterokrotnie.

- Dla producentów obecność na "Zielonym Tygodniu" to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami z całej Europy. Uczestnictwo w targach stwarza także szansę promocji walorów turystycznych, przyrodniczych i kulturowych Regionu Pomorskiego. Tegoroczna obecność jest szczególnie ważna. Dodatkowo naszą ofertą chcemy zachęcić Niemców do przyjazdu w czerwcu do Gdańska na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012 - podkreśla Edyta Klasa.

Tegoroczne, 77 już targi w Berlinie potrwają do 29 stycznia. Bierze w nich udział 1600 wystawców z 59 krajów.

nadesłane/Edyta Klasa
Oprac. Bartek Gruba

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Koscierski.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.