Sobota, 18 kwietnia 2015 r., imieniny: Bogusławy i Bogumiły
INFORMACJA O CIASTECZKACH
Strona http://koscierski.info używa ciasteczek (cookies).
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie ciasteczek zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.
Koscierski.info
  Strona główna | Wiadomości | Wybory Samorządowe 2014 | Video | Co? Gdzie? Kiedy? | Ogłoszenia | Katalog firm | Mapa | Forum

Kaszuby na Międzynarodowych Targach Żywności w Berlinie

Kultura - Piątek, 27 stycznia 2012 r. (godz.11:32)

AAA

Trwają Międzynarodowe Targi Żywności, Rolnictwa i Ogrodnictwa "Grüne Woche 2012" - jedno z najważniejszych i największych branżowych spotkań producentów i przetwórców żywności z całego świata. Swoje stoisko w Berlinie ma m.in. województwo pomorskie, promując m.in. firmy "Drobgen" z podsierakowickiego Tuchlina, Gospodarstwo Agroturystyczne "Gościna" z Kalisk Kościerskich, a także regionalny zespół Niezabotci ze Stężycy.

Targi "Zielony Tydzień" organizowane w formie narodowo-regionalnych ekspozycji od 1926 roku, co roku przyciągając około pół miliona zwiedzających i ponad półtora tysiąca wystawców z kilkudziesięciu krajów. Równolegle odbywają się seminaria i konferencje o tematyce rolniczej, ekonomicznej oraz na temat powiązań producentów surowca i przetwórców.

Jak informuje obecna na miejscu Edyta Klasa z , Polska obecność na tej prestiżowej imprezie odbywa się pod hasłem "Polska schmeckt!" - Polska smakuje, a nasze polskie smaki prezentowane są w formie kulinarnej podróży przez kraj. W polskiej hali na berlińskich targach prezentuje się ponad 100 firm i 12 polskich województw. Na stoiskach można znaleźć na przykład polskie wędliny, wypieki, miody, wyroby mleczarskie oraz słodycze. Mocnym punktem polskiej wystawy jest też województwo pomorskie.

- Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zorganizował stoisko, na którym prezentuje pomorską żywność wysokiej jakości, w tym przede wszystkim produkty regionalne i tradycyjne takie jak: wyroby z gęsiny (półgęski, okrasa, smalec), sery, miody, piwa Żywe, Koźlak czy gdańskie pralinki marcepanowe - potwierdza Edyta Klasa z Wydziału Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a na co dzień mieszkanka gminy Stężyca.

Z lokalnych akcentów nie sposób nie wymienić tam firmy PPHU "Drobgen" z Tuchlina i Gospodarstwa Agroturystycznego "Gościna" Haliny Rogińskiej z Kalisk Kościerskich. Kaszubski folklor skutecznie promuje też zespół regionalny Niezabotci ze Stężycy. Poza tym, swoją ofertę wystawiły: Spółdzielnia Mleczarska "Skarszewy", Pasieka Dębowa z Dębogórza, Gospodarstwo Rolne Andrzeja Dzienisz z Dębogórza oraz Kapituła Kulinarna "Gdańskie Smaki" i Browar Amber.

Pomorskie stoisko w czasie trwania targów odwiedził już m.in. ambasador Polski w Niemczech Marek Prawda, Minister Rolnictwa Marek Sawicki, Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA Przemysław Litwiniuk, Prezydent Środkowej Frankonii Richard Bartach z małżonką, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik i Radca-Minister Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji z Ambasady RP w Berlinie Jacek Robak.

Jak zaznaczał minister Sawicki, wartość eksportu z Polski towarów rolno-spożywczych wzrosła w 2011 roku o 12 proc. i sięgnęła 13,8 mld euro. Jego zdaniem to kolejny dowód na to, że mimo kryzysu gospodarczego, sprzedaż polskich artykułów branży rolnej i spożywczej dynamicznie wzrasta. W ciągu minionych dziesięciu lat zwiększyła się już czterokrotnie.

- Dla producentów obecność na "Zielonym Tygodniu" to okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów biznesowych z partnerami z całej Europy. Uczestnictwo w targach stwarza także szansę promocji walorów turystycznych, przyrodniczych i kulturowych Regionu Pomorskiego. Tegoroczna obecność jest szczególnie ważna. Dodatkowo naszą ofertą chcemy zachęcić Niemców do przyjazdu w czerwcu do Gdańska na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012 - podkreśla Edyta Klasa.

Tegoroczne, 77 już targi w Berlinie potrwają do 29 stycznia. Bierze w nich udział 1600 wystawców z 59 krajów.

nadesłane/Edyta Klasa
Oprac. Bartek Gruba

Następna wiadomość: Wielki bal karnawałowy w Garczynie
Poprzednia wiadomość: Czucha w TVP Gdańsk

Opinie  0wyraź swoją opinię
Nie ma jeszcze żadnych opinii do tego artykułu. Masz szansę skomentować go jako pierwszy.
Gorąca linia
Chcesz, abyśmy zajęli się ważnym dla Ciebie tematem?

Napisz do nas na redakcja@koscierski.info
lub zadzwoń pod numer 58 684-07-71.
Polecamy, patronujemy
Śpiewanie z Harcerzami - Kościerzyna
18 kwietnia 2015 r.
od godz. 15:00

Kościerzyna, Sala Widowiskowa im. Lubomira Szopińskiego
»więcej w kalendarzu »zgłoś imprezę
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
dla rozwoju innowacyjnej gospodarki